Категории

Солено и благо е совршен спој: Овој рецепт го докажува ова!

Овој солен карамела сос одлично се сложува со палачинки, но е совршен и како прелив за домашен сладолед.

Солен карамела сос

Состојки:

  • 50 г шеќер
  • 150 мл слатка павлака
  • 30 г путер
  • прстофат крупна морска сол

Подготовка:

Шеќерот ставете го во тенџере и топете го постојано додека мешате. Кога ќе добиете карамелизиран шеќер, додадете му ја загреаната слатка павлака со путер. Мешајте да не загори додека карамелизираниот шеќер целосно не се стопи. Тргнете го од оган, мешајте и додадете сол.

Солениот карамела сос чувајте го во фрижидер.

Прегледи:
407
Објавено на:
29.10.2021