Сопругот на Кралицата Елизабета го прослави 97 роденден, ова се нивните најубави моменти!

Во 1947 Кралицата се омажи за Принцот Филип, роден како Принц од Грција и Данска, но по натурализацијата во Англија познат како Филип Маунтбатен.

Тие се запознале кога Елизабета имала 13 години и велат дека привлечноста била инстантна. 

Иако се венчале во 1947 година, нивната романса започнала години предходно.  

После нивната венчавка тие ги добиле титулите Војвотката и Војводата од Единбург.

Во 1948 го добиле првиот син, Принцот Чарлс, а во 1950 година им се родила ќерката Ана. Потоа ги добиле синовите Ендру и Едвардс.

Во брак се речиси 70 години, а тој е постојано покрај нејзе и секогаш се гледала љубовта и слогата која владеела меѓу нив. Ова се нивните најзначајни моменти.

 
Коментари

[fbcomments]