Категории

Совршен појадок: Рецепт за солени вегетаријански палачинки!

Совршен појадок за целото семејство!

Состојки за палачинки:

250 мл кисела вода

1 јајце

250 гр пченкарно бело брашно

50 мл маслиново масло

малку сол

За фил:

1 помала тиквица

1 морков

30 гр сусам

1 лажица хумус од пиперка

1 лажичка сенф

Најпрво подгответе ја смесата за палачинки: 

Во чинија ставете кисела вода, јајце, маслиново масло и брашно. Со миксер соединете ја смесата. И печете ги палачинките.

Во тавче на малку маслиново масло запржете ја исечканата тиквица и морков. При крај, кога ќе омекне зеленчукот додадете лажичка сусам и 1 минута пржете се заедно.

Палачинките премачкајте ги со хумус од пиперки и сенф, преку нив ставете го зеленчукот и преклопете ја палачинката.

Прегледи:
452
Објавено на:
25.01.2022