Категории

Спиете без облека? – Што тоа претставува за вашето тело

Иако често се наведуваат позитивните аспекти на спиењето без облека, докторката Софи Босток, специјалист за нарушувања на спиењето од порталот sleepscientist.com, вели дека на топло време не се препорачува да спиеме без облека, бидејќи навечер температурата на нашето тело , без разлика колку е топло надвор, доволно паѓа.

„Кога спиете голи, потта се собира на телото и останува таму, што не е добро бидејќи во текот на ноќта температурата на телото ќе падне, а потта премногу ќе ве разлади“, вели д-р Босток, кој во тој случај советува да спиете. во пижами и ноќници од лесни и проѕирни материјали, кои лесно ја апсорбираат потта од телото.

Друг начин да не станеме премногу жешки за време на мрачните ноќи, вели таа, е да ги држиме ролетните во спалната соба во текот на денот, за да не навлезат светлина и топлина.

„Ако вашата соба е потопла од надвор, не држете ги прозорците отворени во текот на денот, туку отворете ги малку пред да заспиете“, предлага д-р Босток.

Немате клима? Овие трикови ќе ви помогнат го разладите домот.

Исто така, додава тој, отстранете ги тешките и дебели навлаки од креветот и оставете само лесен памучен прекривач.

„Тенките памучни прекривки ја впиваат потта, па затоа е секогаш добро да ги имате до вас на креветот“, објаснува Софи, а за подобар сон на топло време, препорачува и туширање половина час пред спиење.

„Не треба да се туширате со ладен туш за да се разладите. Во тоа ќе ви помогне и потопол туш или купка, бидејќи ја намалуваат и телесната температура“, објаснила докторката за Women’s Health.

Прегледи:
250
Објавено на:
04.07.2022