Спречете го губењето на косата: Додадете ги овие 3 состојки во шампонот!

Дали забележувате дека косата ви опаѓа во текот на миењето? Некои велат дека во просек губиме по 20 влакна, некои околу 50 на ден, но ова може да биде минато. За да го спречите паѓањето во текот на миењето, не ви треба посебен шампон, туку само три природни состојки кои ќе ги додадете во својот шампон.

Потребно е:

  • Шампон со неутрална pH вредност
  • 10 капки есенцијално масло од рузмарин – корисно е за стимулирање на крвотокот во главата и зајакнување на фоликулите
  • 10 капки масло од лимон – има неверојатни антисептички и освежувачки особини
  • 2 капсули витамин Е – најважната состојка која го спречува губењето на косата

Процедура:

  1. Во шампонот додадете ги десетте капки есенцијално масло од рузмарин и лимон и витаминот Е од двете капсули.
  2. Добро промешајте го шишето од шампонот за да се соединат сите состојки.
  3. Вашиот шампон против опаѓање на косата е подготвен за употреба!

 

Примена:

Шампонот е најдобро да го користите за секое миење или барем секое второ. Нанесете го на влажна коса и масирајте го скалпот 10 минути. Потоа оставете шампонот да отстои уште 10 минути. Измијте ја косата со топла (не со жешка) вода.

Предности:

Овој шампон содржи елементи кои се корисни за поттикнување на крвотокот во главата и регенерација на ошттетените фоликули. Наскоро ќе ги забележите позитивните резултати, бидејќи новата коса ќе почне да расте за кратко време.
Коментари

[fbcomments]