Категории

Спречете го мастењето на косата – домашен чај за чиста и бујна коса

Со помош на овој рецепт ослободете се од масната коса

Доколку имате масна коса и теме, тогаш сигурно знаете дека честото миење само додатно ќе ја влоши состојбата. Затоа, со цел да направите баланс помешу претераното лачење на лојните жлезди најдобро е да користите природни сретства.

После секое миење на косата и темето, добро измасирајте 1-2 литри од овој домашен чај од следните билки:

-Ловоров лист
-Корен од чички
-Невен
-Камилица
-Лаванда
-Коприва
-Питомо нане
-Рузмарин
-Маточина

Откако ќе ја наводените косата, исцедете ја добро и замотајте ја во пешкир и оставете околу поливна час, потоа исплакнете.