Категории

Среќните парови имаат неколку навики кои ги практикуваат пред спиење

Можеби немавте време да се посветите еден на друг во текот на денот и затоа е клучно да поминете малку време со вашиот партнер пред да одите во кревет. Не е важно дали ќе бидат еден час или десет минути, туку да се посветите еден на друг, да разговарате, прегрнувате и едноставно да си покажувате љубов.

Психолозите велат дека сите парови кои се среќни и чија врска не е во неволја имаат неколку заеднички навики. А, ова се вечерните рутини на среќните парови:

1. Го исклучуваат ринг-тонот на телефонот
Зависноста од социјалните мрежи го потиснува ослободувањето на окситоцин во вашето тело. Овој хормон е одговорен за емоционалната близина и поврзаност. Психотерапевтката Керол Кери советува да следите едноставно правило: исклучете ги телефоните или оставете ги настрана од 21 часот.

2. Забораваат на работата
Обидете се да заборавите на работата и да престанете да ја проверувате вашата деловна е-пошта кога сте во кревет. Многу е подобро да го поминете тоа време заедно и да се одморите, за да можете да бидете продуктивни на работа утре. Зборувањето на перница емотивно ги поврзува паровите, ви помага да заборавите на проблемите и да се чувствувате опуштено. Избегнувајте зборување за работа, финансиски проблеми или што било друго што вашиот партнер може да го загрижи.

3. Тие легнуваат во исто време со нивниот партнер
Многу парови не се гледаат цел ден и имаат навика да легнуваат во различни периоди. Според психологот Курт Смит, среќните парови мијат заби и одат во кревет истовремено. Ова им помага да ја задржат топлината и блискоста во нивната врска.

4. Следете рутина
Придржувањето кон истата рутина пред спиење на дневна основа ви помага да спиете подобро. Додека следите позната рутина, вашиот мозок добива сигнал дека времето на спиење се ближи и го подготвува вашето тело за спиење. Ако ја следите истата рутина заедно со вашиот партнер, тоа ќе ја направи вашата врска поинтимна и посигурна.

5. Тие не се караат и не водат тешки разговори
Карл Смит нè потсетува да се обидеме да не влегуваме во жестоки расправии пред спиење. Борбата во кревет никогаш не помага да се реши проблемот. Згора на тоа, и двајцата ќе ви биде потешко да заспиете, а следниот ден ќе се чувствувате депресивно.

6. Тие се сами во собата, без деца
Според психологот Мишел Винер-Дејвис, единственото време кога можете да ги оставите децата да спијат во вашиот кревет е кога имаат кошмар. Во сите други ситуации, вашата спална соба треба да биде ваш приватен простор. Треба да го имате тој простор за да можете двајцата да ја одржуваат интимноста.

7. Не го делат креветот нити со домашни миленици
Според студијата на Универзитетот во Канзас, 63% од луѓето кои спијат со своите миленици не спијат доволно. Вашето домашно милениче не може да спие во текот на ноќта и често се меша со вашиот сон.

8. Не забораваат прегратки и бакнежи
Не заборавајте да го бакнете партнерот пред спиење, како и милување неколку минути кога веќе сте во кревет. Ова е многу релаксирачко и предизвикува позитивни емоции. Психолозите се убедени дека ако се прегрнувате додека спиете, вашата врска не е во неволја.

Прегледи:
336
Објавено на:
11.01.2021