Категории

Срцепарателна сцена во Кина – Го пронашол својот украден син после 24 години

Кинезот Гуо Гангтанг се обедини со својот син по 24-годишно пребарување, при што со мотор помина повеќе од 500.000 километри низ целата земја.

Синот на Гангтанг беше киднапиран пред 24 години пред семејна куќа во провинцијата Шандонг, а тој беше киднапиран од двајца шверцери на луѓе.
Киднапирањето на неговиот син служеше како мотив за филмот во 2015 година, во кој глуми ѕвездата на Хонг Конг, Енди Лау. Киднапирањата на децата се голем проблем во Кина, каде годишно се киднапираат неколку илјади деца.

Министерството за јавна безбедност соопшти дека полицијата го пронашла киднапираното дете со помош на ДНК анализа. Подоцна беа пронајдени и уапсени двајца осомничени за киднапирање. Жената, која за време на киднапирањето била во врска со осомничениот маж, го видела момчето додека играл сам пред семејната куќа и го однел на автобуската станица. Нејзиниот тогашен партнер ја чекаше таму.

Синот на Гангтанг беше киднапиран во 1997 година, а тој се бараше додека возеше мотор во повеќе од 20 провинции низ Кина. Залепи постери со фотографии од неговиот син и ги потроши сите заштеди. Спиеше под мостови и молеше кога ќе остане без пари. Барајќи син, тој станал истакнат член на кинеската организација за потрага по исчезнати деца, а досега помогнал во решавање на седум случаи.

Прегледи:
85
Објавено на:
23.07.2021