Категории

Старински тајни и прордни рецепти за слабеење

Природата е наш најдобар сојузник кога е здравјето во прашање, па затоа е во процес на слабеење. Порано бабите имале докажани народни лекови за слабеење кои позитивно делуваат на метаболизмот, варењето, го намалуваат апетитот и поттикнуваат топење на масните наслаги, а можете да ги пробате уште денес.

Еве неколку стари рецепти за губење тежина на природен начин – ги користеа нашите баби:

Свила од пченка – во чаша врела вода, натопете една лажица сушена пченкарна свила, оставете да отстои 5 до 10 минути. Во текот на денот потребно е да се испие околу 3 шолји од овој чај пред оброк.

Јаболков оцет – дури и истражувањата докажуваат дека јаболковиот оцет ги топи мастите и го забрзува метаболизмот, што е совршена комбинација. Во чаша вода ставете една лажичка оцет и земете ја пред појадок. Ова не е највкусната навика, но дава видливи резултати. Јаболков оцет не треба да се зема ако имате стомачни проблеми.

Целер – растение за кое се вели дека има негативни калории. Што значи? Тоа значи дека за време на варењето согорувате повеќе калории отколку што сте внеле со конзумирање. Излупете го и исечкајте свеж целер, а потоа консумирајте го како здрава ужина.

Црн ким – Источните народи веруваат дека црниот ким ја спречува дебелината, а можете да го користите во разни печива и салати. Одличен е за варење, метаболизам и намалување на надуеноста.

Мед и цимет – Секое утро, половина час по појадокот и навечер пред спиење, се препорачува да се раствори една лажичка мед и цимет во шолја топла вода и да се испие напитокот. Освен што позитивно влијае на дигестивниот систем, оваа комбинација на намирници е добра и за имунитетот, има пријатен вкус и го намалува ризикот од настинка.

Важно е да знаете дека овие домашни лекови за слабеење нема да ви помогнат да ослабете преку ноќ, туку ќе го стимулираат процесот на слабеење и ќе го забрзаат посакуваниот резултат. Затоа е неопходна урамнотежена исхрана, но и физичка активност. а со нив овие природни лекови ќе бидат вистински двигател за топење на масните наслаги.

Прегледи:
194
Објавено на:
23.10.2021