Категории

Стоматолозите советуваат: Кога е најдобро да се мијат забите – Пред или после пиење кафе

Ако навистина не можете да поднесете да не ги миете, почекајте барем половина час.

Пред или потоа: Докторот открива дали добро ги мие забите откако веќе сме испиле кафе

Што правите прво кога ќе се разбудите наутро? Некои луѓе сакаат прво да се мијат и да се подготват. А има и такви кои не можат да го започнат денот без шолја кафе. Прашањето е дали е добро да се пие кафе пред да се мијат забите.

Кристина Мајнерс е стоматологот кој одговара на ова прашање. Имено, таа вели дека треба да ги миете забите пред да пиете кафе, бидејќи на тој начин ќе ги отстраниме наслагите и ќе спречиме таложење на дамки. Ако ги измиеме откако веќе сме испиле кафе, само ќе втриеме киселина од неа во забите и на тој начин ќе ја уништиме глеѓта, па забите би можеле да станат преосетливи.

– Ништо нема да се случи ако го правите тоа еднаш или двапати, но не правете го тоа секојдневна пракса. Ако не можете да замислите да не ги измиете забите после пиење кафе поради вкусовите и мирисите кои остануваат, почекајте барем половина час плунката да ја регулира киселоста – вели д-р Минерс.

Прегледи:
155
Објавено на:
20.12.2021