Категории

Супер трик за совршено чистење на бањата и ВЦ шолјата

Ако вашиот тоалет изгледа дека итно му треба длабоко чистење, а не сакате да го чистите со часови, земете шише со средство за плакнење уста.

Оваа течност не само што ќе направи чуда во однос на чистотата, туку и вашиот тоалет ќе изгледа како сосема нов. Се што треба да направите е да истурете една шолја миење уста во тоалетот и да ја оставите да отстои најмалку половина час. По половина час исчистете го тоалетот малку – и сите несакани дамки лесно ќе се отстранат.

Ако огледалата во вашата бања се полни со ленти секогаш кога ќе се обидете да ги избришете, имаме решение за тоа, а тоа е – алкохолен оцет. Едноставно измешајте го со малку ладна вода и ставете го во шише со распрскувач. Потоа испрскајте го овој раствор на валкано огледало и избришете го со крпа од микрофибер.

Освен што е поевтина, оваа домашна смеса е и поефикасна и не содржи силни хемикалии како амонијак, кој го има во повеќето средства за чистење. Земете ги остатоците од испиеното кафе и додадете му детергент за миење садови. Потоа оваа леплива смеса ставете ја во одводот и прелијте ја со врела вода. Оваа комбинација ќе ги разбие сите блокади кои се во вашите одводи, пишува The Sun.