Таг:, , , ,

„Проект Скопје“ повторно ќе ги обедини светските архитекти

Светските архитекти од Јапонија, Холандија и САД, 55 години по планот на Кензо Танге за...

Новата Летна школа за архитектура зазема алтернативен формат и почнува со меѓународен конкурс

Новата Летна школа за архитектура зазема алтернативен формат и почнува со меѓународен...

Зошто треба да го погледнете „Паразит“: Филмот кој ја користи архитектурата за да им се обрати на сите

Јужнокорејскиот „Паразит“ синоќа влезе во историјата на доделувањето на Оскарите,...

Ова е најубавата библиотека во светот

Место кое ќе ве воодушеви Библиотеката Клементиниум во Прага е една од најубавите...

Како изгледа кога сте „преголем“ за Јапонија! (ФОТО)

126 милиони луѓе сместени на четири главни острови, на површина 26 пати помала од онаа на САД....

Модерни уметнички инсталации за кои тешко да поверувате дека се реални! (ФОТО)

Сите светски чуда се најдобар пример за тоа како архитектурата со тек на време станувала сѐ...

Љубовта е во воздухот: 5 идеални дестинации за заљубените парови! (ФОТО)

Вистина е дека секое место е магично ако ја имате вистинската личност покрај себе. Меѓутоа,...

Оваа неверојатна книжарница во Кина со својот ентериер ве носи во светот на фантазиите! (ФОТО)

Оваа чудесна книжарница се наоѓа во Кина. Книжарница во градот Чонгкинг има ентериер како од...

Истражи ја Крива Паланка- поврзи се со природата – Дајте си мир на душата, посетете го преубавиот манастир “СВ Јоаким Осоговски”

Посетете го едниот од најзначајните манастири во Македонија, манастирот Св. Јоаким...

Студент успеа да го претвори стариот автобус во луксузен дом

Студентот на архитектура, реши да претвори  стар автобус во удобен и модерен дом. Тој бил...

Во меѓувреме во Кина: Уметничка галерија во вид на пештера изградена под песочна плажа! (ФОТО)

Мрежа на подземни бетонски галерии го формираат уметничкиот музеј UCCA Dune, базирани на...

Урбани пејзажи на Кина кои мамат воздишки! (ГАЛЕРИЈА)

Спектакуларните фотографии се дело на Хим Чу, талентиран самоук фотограф, Инстаграмер и...

Неверојатно: Погледнете како изгледаат најубавите библиотеки во светот!

Библиотеките претставуваат значајно културолошко наследство, тие се храм на знаењето, а...

Топ 30 неверојатни скулптури кои ќе ви го одземат здивот

Уметноста е највпечатливата форма на изразување во светот. Постојат уметници кои знаат како...

Фотографии кои ја покажуваат опсесијата на Северна Кореја кон големи и необични згради

Ставот на целиот свет кон Северна Кореја има тенденција да се движи помеѓу потсмев и...

Уметник со помош на Ајфон и природата ги оживува познатите цртани јунаци! (ФОТО)

Како и многу други фотографи, Франсоа Дурлен наоѓа инспирација во секојдневниот живот....

Фотограф шета низ светот и ги фотографира најубавите библиотеки! (ФОТО)

Италијанскиот уметник Масимо Листри издаде книга со фотографии од најубавите библиотеки во...

Овој фотограф создава неверојатни слики од девојки во фустани на најубавите места во светот

Лелеави фустани, светла, цвеќиња, архитектура испреплетена со тоалети кои се внимателно...

Прекрасна медитеранска куќа која наликува на цвет

Минималистичка, едноставна, природна, со прекрасен поглед на Медитеранот, оваа куќа...

Среќен стан од само 40 метри квадратни

Промените се добра одлука. Таква е и оваа за преуредување на семејна куќа во зеленило. Иако...