Таг:, , , , , , , , , ,

15 мисли на Ернест Хемингвеј кои ќе ве натераат да размислите

Ернест Хемингвеј преку својот стил на пишување го потресе светот на литературата. Овој...

Вака изгледа вистинската среќа прикажана низ фотографии

„Насмевката е заразна“ е мотото на авторот, дизајнер и директор на галерија Bruce Velick што се...

Коста Петров е еден од авторите на евровизиската песна на Тамара!

Еден од најчитаните македонски автори, Коста Петров е интернационално докажан претприемач,...

#365среќа Ксенија Николова: „Интуицијата никогаш не ме издала, а јас неа многу пати“

Нејзиниот начин на изразување е препознатлив, автентичен и допира до читателите токму...

Живееме во свет каде што погребите се поважни од покојникот, свадбата е поважна од љубовта, а изгледот од паметот!

Едуардо Галеано несомнено бил голем човек кој никого не оставал рамнодушен. Овој уругвајски...

#365среќа Коста Петров: „Сите ние сме создадени за големи работи. Дозволете си да ви се случат“

Инспиративна личност, кого многумина го запознаа преку неговите книги, па поради пристапот...

Промоција на „ПАТУВАЊА… ПАТОПИСИ… КНИГИ…“ нова книга на Лара Прокопиева

Во кафе-книжарницата Магор, на 29.03.2018, со почеток од 20 часот ќе се одржи промоција на новата...

Мина Блажев со „Dancing Through Life“ ќе нè претставува на детскиот Евросонг (ВИДЕО)

Талентираната Мина Блажев ќе ја  претставува Македонија на годинешното јубилејно, 15-то по...

10 книги кои мора да ги прочитате оваа есен

Книгата е најдобриот придружник на човекот, секогаш е тука за вас кога патувате, пред да...

Колку чини еден дом? Колку гревови бездомникот со златен часовник е подготвен да плати?

Во мразната 2027, кога мрачните улици се расплакани сведоци на кризните времиња, еден...

Приказна за црвениот куфер

Приказна за црвениот куфер   Вистина е дека церемонијата на отворање тестамент по...

Жозефина

Жозефина    Ти не си Жозефина. Не сум ни јас Наполеон, но еве ти ти пишувам. Однапред знам...

Чарлс Буковски ви дава лекции за животот: „Го сакав целиот свет или ништо.“

Чарлс Буковски бил поет, писател, новелист. Пишува без воздржување, за сите животни...