Таг:, , ,

Купил шлепер брашно и оставил по една вреќа пред сечија врата

Локалното население му се благодарни на Зијад за овој хуман гест. Пред вратата на секоја...

10 интересни факти за лебот: Дали сте знаеле дека дневно во светот се јадат над 9 милиони големи лебови?

Може слободно да се каже дека лебот е една од најупотребуваните намирници за исхрана низ...

Најадени, а сепак гладни? Избегнувајте ги овие јаглехидрати!

На сите ни се случило брзо по јадењето да почуствуваме повторно глад тоа посебно не ни иде во...

Сочен колач од лимон (РЕЦЕПТ)

За подготовка на сочен колач од лимон ќе ви бидат потребни 2 лимони, 250 гр путер, 250 гр шеќер, 5...

Најубава зимска торта: десерт без јајца и млеко (РЕЦЕПТ)

Вкусната зимска торта е совршена за прослави. Еве како да подготвите сочна и кремаста торта...

Подгответе супа од чедар (РЕЦЕПТ)

Класичната супа од чедар е вкусна, кремлива, но и многу калорична. За подготовка на оваа супа...

Суфле од спанаќ и тврдо варени јајца (РЕЦЕПТ)

Суфле е традиционално јадење кое може да биде солено или благо. Суфлето се смета за типичен...

Егзотика на трпезата: Mарокански погачи и печено пиле на марокански начин

Мароканската кујна е позната по својата вкусна храна полна со зачини. Денес за вас издовивме...

Три рецепти кои ќе ве натераат да го засакате карфиолот

Многу луѓе не го сакаат вкусот на карфиолот, но доколку знаете како да го подготвите, може да...

Доколку го забележите ова во брашното, фрлете го веднаш!

Кратката објава на една Австралијанка на Фејсбук „Тие мали траги во брашното“ била доволна...

Што треба да се прави на Чист понеделник и следните денови од Велигденскиот пост?

Денеска започнуваат велигденските пости. Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува...

ПЧЕНКА – ЖИТАРКА БОГАТА СО АНТИОКСИДАНТИ И БРОЈНИ ВИТАМИНИ КОИ СЕ ГРИЖАТ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ

Кога бараме храна богата со антиоксиданси, за која се верува дека штити од појава на рак и...

Почнува велигденскиот пост-Денеска е чист понеделник

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се...

Искористете го овој генијален трик за украсување на вашите прозорци и веќе никогаш нема да купувате завеси(видео)

Завесите некогаш беа задолжителни за прозорците – да ја заштитат вашата приватност, но и...

Ова е најдолгата пица во светот!

Повеќе од 400 готвачи од цела Италија се собраа во Наполи за да ја направат 1.853 метарската пица...