Таг:, , , , , , ,

И македонското знаме се најде на статуата на Исус Христос во Бразил во знак на солидарност! (ФОТО)

Дури 186 земји ширум светот се соочуваат со пандемијата предизвикана од COVID -19, а бројката на...

Магичниот Рио де Жанеиро: Еве зошто ова е еден од најубавите градови во светот

Градот кој плени со својот изглед, шармот на луѓето и менталитетот на нацијата која таму...

Амазонската дождовна шума е во пламен со недели, горат „белите дробови“ на светот!

Хаштагот #PrayForAmazonia се прошири на социјалните мрежи, бидејќи корисниците се обидуваат да го...

Уметник користи стари гуми и ги претвора во креветчиња за миленици!

Постојат ситуации и гестови кои се случуваат секојдневно и едноставно ни го топат срцето,...

Автобуска станица претворена во топол дом за бездомни кучиња!

Вработените во автобуската станица им обезбедија дом на кучињата, познати како Зоино,...

Засадиле 2 милиони дрвја за да ја обноват уништената шума, а како резултат на тоа се вратиле и животните!

Според Организацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство, 129 милиони хектари шума...

Погледнете како изгледа овогодинешниот карневал во Рио! (ФОТО)

Овогодинешниот карневал започна на 3. март, а ќе трае до 10. март. Карневалот во Бразил е...

Оваа тинејџерка со Даунов синдром соработува со 5 модни агенции и има преку 50 илјади следбеници на Инстаграм

Сѐ започнало кога нејзината мајка објавила фотографија од 14-годишната Џорџија на...

Кога се во кал од глава до пети, тогаш се најсреќни: Настан на кој Бразилците најмногу се радуваат!

Дали сте слушнале за Фестивалот на калта? Една ваква манифестација, под називот Bloco da Lama, се...

„Точно на полноќ“ – новогодишен концерт на Македонската филхармонија со славното Дуо Гурфинел

„Точно на полноќ“ е насловот на Гала-новогодишниот концерт на Македонската филхармонија,...

Величенствените Игуасу водопади: Дали ја знаете легендата за најубавата граница на светот?

Водопадите Игуасу се наоѓаат на истоимената река, на самата граница која ги дели Бразил и...

Погледнете како изгледаат улиците ширум светот

Секоја земја има убавини кои ќе ви го одземат здивот, поради кои навистина треба да ги...

Десет најпосетувани градови за 2017 година

Социјалната мрежа Инстаграм започна да се користи во 2010 година и за овие седум години успеа...

Нов Гинисов рекорд: Запознајте го најнискиот брачен пар

Пауло Габриел и Качусија Лај Хосино влегоа во Гинисовата книга на рекорди како Најнизок...

На амазонско племе кое нема допир со надворешниот свет му се заканува исчезнување

Активисти од здружението Хутукара, неодамна објавија фотографии од племе кое нема никаков...

Меси за дебаклот од Бразил: Нашата игра е shit

Аргентина загуби од Бразил во мечот за квалификациите за Светското фудбалско првенство во...

Инспиративни моменти од Параолимписките игри во Рио 2016

Покрај Олимписките, во Рио оваа година се одржаа и Параолимписки Игри на кои учество земаа и...

Легендарната манекенка Жизел Бундхен и голи танчерки на отворањето на ЛОИ во Рио

Веќе се бројат деновите до спектакуларното отворање на Олимписките игри во Рио, а како се...

ВИДЕО: 7 најчудни градови во светот, кои не ви паднало на памет дека може да постојат

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни...

Најпознатите туристички локалитети низ светот, какви што не сте ги виделе до сега

Низ светот има многу историски и значајни локалитети, кој секој од нас има желба да ги посети...