Таг:, , , , ,

Ова се најдобрите совети кои ќе ги добиете денес!

Заштедувај пари секоја недела. Не е важно колку. Само штеди! Слушај ги советите на твоите...

Една година од смртта на Горан Стефановски: Ова се некои од неговите безвременски цитати кои ја отсликуваат сржта на македонскиот живот

По кратко боледување, на 66. годишна возраст почина еден од најзначајните писатели на...

Максим Горки: Само на глупавиот животот му изгледа едноставен

Максим Горки е легендарен руски писател, но и политички активист. Негови најпознати дела се:...

7 нешта кои не сте ги знаеле за КАРМАТА

Кармата го стигнува секој од нас, без оглед дали е позитивна или негативна. Дознајте како таа...

Го замолив Бога да ми подари еден пар нови чевли…

Десетгодишно момче застанало на улица пред излогот на продавниицата за чевли. Од потполно...

Не лажете се, добрите луѓе не се глупави…

Не лажете се. Добрите луѓе не се глупави. Напротив! Често имаат исклучиво висок коефициент на...

Истражи ја Крива Паланка- поврзи се со природата – Богата културна програма по повод денот на сесловенските просветители

Во чест на 24 мај, денот на сесловенските просветители и учители светите Кирил и Методиј во...

Еднаквоста се учи преку дела: Училиште во Шпанија ги учи момчињата да извршуваат „домаќински“ работи!

Училиштето Монтекастело во Виго, Шпанија минатата година објави дека ќе воведе часови по...

Саемот на книга е во тек: Денес, дружење со најпопуларниот словенечки автор за деца и млади – Винко Модерндорфер

Во ВИП Арената „Борис Трајковски“ од 8 до 14 мај се одржува 31. Саем на книгата, на кој...

7 неверојатни факти за Пабло Пикасо кои досега не сте ги знаеле

Со обзир на тоа дека целиот свој живот го посветил на уметноста, не е ни чудно што неговиот...

5 книги кои можете да ги прочитате за еден ден: Класици на светската книжевност!

Многу луѓе се откажуваат од читањето кога ќе видат дека романот има премногу страници. Во...

„Точно на полноќ“ – новогодишен концерт на Македонската филхармонија со славното Дуо Гурфинел

„Точно на полноќ“ е насловот на Гала-новогодишниот концерт на Македонската филхармонија,...

„Пропаѓа само тој што го продава вечното за минливото“. Најубавите мудри арапски поговорки

Прочитајте ги овие мудри арапски мисли од секојдневниот живот и инспирирајте се од...

Фотографии кои најдобро го прикажуваат срцепарателниот контраст помеѓу двата светови во кои живееме!

Овие комбинации од фотографии се создадени од Uğur кој живее во Турција и се наоѓа во близина...

Саем за сите вљубеници во книгата, од понеделник во книжарница Култура

Љубителите на пишаниот збор и сите оние кои се радуваат на мирисот на тазе испечатените...

Уличен уметник ги претвора здодевните улични објекти во уметнички дела

Делата на американскиот уметник Том Боб се наоѓаат низ улиците на Њујорк, користејќи...

Кога талентот, желбите и делата ќе се спојат

Младата уметница Моника Ризовска ја одржа и својата втора самостојна изложба насловена...