Таг:, , ,

Научниците тврдат: Дигањето на тегови ги намалува симптомите на депресија и го подобрува расположението!

Добро е познато дека вежбањето е добро за здравјето, а научниците дошле до заклучок дека...

Како да препознаете осамена личност: Обрнете внимание на овие симптоми

Овие симптоми укажуваат на тоа дека личноста се чувствува осамено, празно и неисполнето –...

Потиснувањето на тагата и лутината доведува до овие болести

Психолозите тврдат дека потиснувањето на емоциите го уништува здравјето Многу луѓе мислат...

Лујза Хеј: Еве како негативните мисли го загрозуваат нашето здравје

Науката откри дека не треба да си дозволиме „луксуз“ да размислуваме со негативни мисли....

Психолозите потврдуваат: Личностите без партнер се посклони на развивање на болести и депресија

Споделувањето на емоциите со друга личност е клуч кон здравиот живот и успехот. Ерик Ериксон...

ЗОШТО И КАКО Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ВНЕСУВААТ ОМЕГА – 3 МАСНИ КИСЕЛИНИ?

Рибиното масло кое го внесуваме заради омега-3 масни киселини е еден од најмоќните...

Грешки кои жените ги прават после разделба

Не постои совршена формула за преживување после разделба. Само искуството може да ве научи...

Болест на модерното време: 5 стереотипи за депресијата!

Како навистина се чувствуваат луѓето кои патат од депресија? А кои уверувања се само мит?...

Синдром Мерилин Монро: Што е тоа и како да го препознаете?

Мерилин Монро е икона на женственоста и сексапилот, која и до ден денес има многу фанови и е...

Научно докажано: Зошто сме посреќни на море?

Научниците откриле дека 10 минути гледање во хоризонтот ни создава чувство на опуштеност и...

Од профилот на Фејсбук може да се дијагностицира 21 болест

Научниците сметаат дека според содржината која ја објавуваме на Фејсбук може да се...

Кој пол почесто пати од депресија и зошто?

Преку 300 милиони луѓе во светот патат од депресија, а меѓу нив повеќе има жени. Се проценува...

Решение за Алцхајмеровата болест, зависностите, депресијата: Со имплант ќе се стимулира мозокот и ќе се лекува

Научниците се на чекор од воведување на нов третман при зависностите. Се работи за длабока...

Како влијаат на нас рекламите за брза храна?

Рекламите се начин да се промовира брендот и тој да се доближи до купувачите. Многу често се...

Работата за време на викенд ве прави склони кон депресија и анксиозност

Додека некои луѓе викендот го имаат само за себе, да се одморат, забавуваат или пак да се...

Софи Тарнер (Санса Старк) од „Игра на тронови“ (Game of thrones) ја раскажа битката со депресијата

Санса Старк, односно Софи Тарнер, актерката од серијата „Игри на тронови“ („Game of Thrones“)...

9 стереотипи за депресијата

Депресијата е болест со која се соочуваат многумина. Бројката на луѓето кои страдаат од...

10 навики на луѓето кои никогаш не се под стрес

Стресот е главниот виновник за многу хронични болести, мигрена, несоница, срцеви заболувања,...

10 совети за подобро расположение

Расположението често се менува повеќе пати во текот на денот. Доколку сакате да бидете...

Дали партнерот ве прави депресивни?

Ако често сте несреќни со својот партнер, ви е непријатно, ако сте под стрес и се чувствувате...