Таг:, , , , , ,

Дури 84% од родителите се загрижени за онлајн безбедноста на нивното дете, но не одвојуваат време да зборуваат за тоа

Новото глобално истражување на Kaspersky открива предизвици зад ограничените семејни разговори...

Совети за родителите: Реченици кои НИКОГАШ не смеете да му ги кажете на вашето дете

Иако се чести, тие се многу погрешни Ако често сме студени и лути кон нашите деца, голема е...

Тетката е најдобрата пријателка и дар од Бога

Мајката е мајка, но тетката е нешто посебно! Првата голема улога на тетката почнува од оној...

Откријте што значат боите кои вашето дете ги избира да ги бои цртежите

Стручњаците кажуваат дека изборот на бои кој доминира на детските цртежи, може многу да...

Која завршува „војната“ помеѓу мајките и ќерките?

Поради хормоните кои лудуваат на преминот од детството во зрелоста, девојките секојдневно...

Преубави ИМИЊА од ЛАТИНСКО потекло со силно значење за чиј избор нема да погрешите

Во екот на модерните имиња, понекогаш е потребно да се вратиме и на корените. Овие имиња со...

Лекции за ЉУБОВТА кои една ќерка може да ги научи само од својата мајка

Мајките имаат повеќе искуство и мудрост кои треба да им ги пренесат на своите ќерки со цел...

ДРАГИ ТАТКОВЦИ – бидете херои на вашето дете, потпора и столб на семејството

„Да те мачка со крема кога ќе добиеш сипаници, да те учи да пливаш и да не ги враќа помошните...

Специфични особини кои децата ги наследуваат исклучиво од мајките

Научниците открија дека некои особини ги присвојуваме исклучиво од мајките Сигурно сте го...

Зошто е кик боксот добар за децата? 5 придобивки кои ги имаат децата кои тренираат кик бокс!

Индивидуалните спортови како што е кик боксот се одлична активност за децата поради...

Ѓаволот најлесно нѐ прелажува со онаа реченица: Има време! И потоа животот си поминува!

Мојата мајка умееше да каже: „Сѐ ми преседнува“. Цел живот во грч. Кога ќе живеам?! Знаете...

Поучна приказна: Еден богат човек ја посетил својата мајка во старечки дом, нејзините зборови будат немир!

Пред неколку години еден човек ја оставил својата мајка во старечки дом. Тие поседувале...

Ова е местото во Индија во кое за секое родено девојче се засадуваат по 111 стебла

Има едно прекрасно село во Индија, поразлично од сите други села и градови во светот. Во ова...

Бонтон за најмалите: Неколку убави манири кои секој родител треба да го подучи своето дете!

Ако вашето дете ги научи основите на однесување уште од најрана возраст, не грижете се, тоа...

Бонтон за најмалите: Убави манири на кои секој родител треба да го научи своето дете

Ако вашето дете во раното детство ги научи основните однесувања од овој текст, подоцна ќе...

Продолжуваат најзабавните „МИНИ ВЕСТИ“ за сите деца

Сигурно се сеќавате на најзабавните вести за деца и нивните интересни прилози и прашања кои...

Урнебесни ситуации кои докажуваат дека децата навистина можат да заспијат било каде

Децата се мали динамични суштества полни со енергија. Можат со часови да трчаат низ дома и да...

Поучна приказна: Сѐ се враќа, сине мој!

Биле, поминале, па повторно дошле некои тешки времиња, сине мој! – рекол старецот. Како што...

Со помош на овие 10 совети гарантирано ќе го зајакнете максимално имунитетот на вашето дете!

Во продолжение дознајте што треба да направите за вашето дете да биде поздраво и посилно.....

Прекрасни фотографии од деца кои штотуку биле посвоени од семејства

Според статистичките податоци, секој ден во САД 1.200 деца завршуваат во дом за деца без...