Таг:, , , , , ,

Се сеќавате ли кога бевме деца? Ѕвоневме на вратата на комшијата и бегавме…

Се сеќаваш ли кога бевме деца?   Тогаш времето поминуваше многу поинаку, навиките беа други,...

За сите оние кои се родени во 1960, 1970, 1980 години: Како ли преживеавме?

Се возевме во фиќо и 101 без појаси, петорица на задните седишта, додека мајката на цел глас...

Немој никогаш за пораснеш, тоа е замка! Најубави цитати за негување на детето во нас

Овие цитати ќе ве натераат да го разбудите заспаното дете во вас и повторно да гледате на...

Вкусот на колачите што нè враќа во детството: Чоколаден десерт со ориз, кој не се пече

Десерт што нема да ви одземе премногу време. Состојки: 400 гр млеко чоколадо 1 чаша крцкави...

По 30 години, децата повторно ќе уживаат во популарната серија „Дајте музика“

Ова е прекрасна вест за најмладите на кои им недостасуваат детски серии од овој вид при...

Зошто детството денес трае до 30-тата година?

Размислете за постарите генерации (луѓето родени пред 1979.) кога имале 25-30 години. Тие важеле...

Поминете време со фантазијата и креативноста на вашето дете во работилницата на Креативна Македонија

Се ближи 1 ви Април, се ближи маскенбал, продавниците се полни со готови маски, ама дали ќе...

Научи да бидеш среќен за 21 ден!

Наследните особини и искуството од детството заземаат 50% од нашиот потенцијал да бидеме...

Фотографија која ги преплави социјалните мрежи: Како изгледала Меган Маркл во детството?

Откако станала дел од британското кралско семејство, Меган Маркл привлекува големо...

Одлични за домашна атмосфера: Топ 10 најдобри божиќни филмови

Без обзир на тоа колку години имате, за време на божиќните празници сите се враќаме во...

Зошто некои луѓе мразат прегратки и допири? Научниците имаат одговор

Нема ништо лошо во избегнувањето на прегратка и поради тоа не треба да се чувствувате лошо....

Уметник кој создава единствени мурали посветени на детството (ГАЛЕРИЈА)

Сет Глоубпејнтер (чие вистинско име е Џулиен Маланд) е француски уметник кој е заслужен за...

Уметник преку илустрации ги прикажува своите спомени од детството (ГАЛЕРИЈА)

Иако секој од нас има различни спомени од детството, овој значаен период во нашите животи е...

Се сеќаваш ли кога бевме деца и од WC викавме „Мамо! Готов сум“…

Се сеќаваш ли кога бевме деца: -од WC викавме “Мамо! Готов сум”. -ѕвоневме на вратата на...

10 фотографии на познати личности од детството

Животот поминува неверојатно брзо, а луѓето се менуваат додека трепнете. Понекогаш...

Алармантен процент на возачи пишуваат на својот смартфон додека возат!

Дури 46% од луѓето пишуваат на својот смартфон додека возат, што е навистина алармантна...

Некогаш децата играа ластик, а денес се со телефоните во раце…видео кое ќе ве потсети какво беше детството некогаш!

Денес игрите на децата се со телефонот и компјутерот, се заборави некогашната маалска...

Песни од цртаните филмови кои ќе ве вратат во детството

Детството е најубавиот период од животот. Тоа е период во кој децата не се замараат за ништо,...

Зошто треба да му бидеме благодарни на најдобриот пријател од детството?

Луѓето најчесто велат дека најдобрите пријатели од детството никогаш не се забораваат.   Но...

И јас имам свои права! Знаете ли кои се правата на вашето дете?

Никој нема право да ме купи или продаде! Имам право на игра! Имам право да имам мајка и тато!...