Таг:, , , ,

Петгодишното момче Тони со ампутирани нозе собра 1 милион фунти за болница пешачејќи 10 километри на ортопедски помагала

Момчето кое користи ортопедски помагала пропешачи 10 километри и успеа да собере 1 милион...

Светскиот Ден на Црвен крст и Црвена полумесечина беше одбележан со насмевки, цвеќиња и маски

Светскиот Ден на Црвен крст и Црвена полумесечина, 8 мај, е роденден на основачот Анри Динан,...

Црвениот крст на град Скопје во соработка со Државна Лотарија со хуманитарна помош за лицата во трето доба за превенција од КОВИД-19

Започнувајќи од денес 24.03.2020 (вторник) Црвен крст на град Скопје со финансиска поддршка од...

Тенисерот Роџер Федерер обезбеди храна и школување за милион деца

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е вклучен во многубројни напори за подобрување на...

12-годишно момче создава модерни лептир машни за кучиња и мачки, за да им помогне да најдат дом!

Сите сме запознаени со предизвиците со кои се соочуваат засолништата за животни кога треба...

Среќна Среда – Хуманитарна забава за бездомните миленици

Среда – Среќен ден! Под мотото Донирај/Волонтирај/Едуцирај на 10.07.2019 со почеток во 19 часот,...

„Улични продавници“ кои даваат облека на сиромашните луѓе се појавуваат ширум светот!

Неколку хумани луѓе дошле до идеја да ги поврзат луѓето кои немаат ништо со оние кои имаат...

Секоја недела од месец март донирајте облека и добијте гратис кафе на „Бродот на среќата“

Споделувањето е најдобар начин да покажете дека се грижите за некого. Понекогаш е потребно...

Бидете дел од хуманитарната забава за Цаци, во „Ревија“ со почеток од 20 часот

На 22.11.2018 година, со почеток во 20:00 часот, во кафе бар „Ревија“ во т.ц.Лептокарија, ќе се...

Успешен хуманитарен викенд во ЗОО Скопје: Собраните средства ќе бидат донирани за Сара со дополнителни 100.000 денари од буџетот на ЗОО Скопје

Изминатиов викенд, во Зоолошката градина Скопје се одржа хуманитарен настан со цел да се...

Хуманитарен настан за Сара во Зоолошка градина Скопје

Во сабота во Зоолошка градина Скопје ќе се одржи хуманитарен настан за малата Сара Настеска...

Бидете и вие дел од кампањата #ТрчајсоСрце за да им помогнеме на децата од СОС Детското цело

#СекојКилометарЗначи, приклучете се на кампањата и #ТрчајсоСрце за да им помогнеме заедно...

Да му погомнеме на Тео!

Среќа е да се помага! Па така, повикот на социјалните мрежи за помош на Тео кој има потреба од...

Социјалните мрежи поттикнаа граѓански активизам, донации и мапи за помош за настраданите

По невремето што го зафати скопско, голем број граѓани покажаа солидарност, а социјалните...

Сакам сладолед на корнет, оној од 20 денари, таков не сум пробал!

Во распаднатата и стара куќа со мирис на влага, живите и итри очиња на шестгодишниот Иван ве...

Апел за помош на Јован Илиевски

Двегодишниот Јован Илиевски од Битола има глауком на двете очи, висок притисок кој често...

ВО БОГДАНЦИ, БРАТЧЕ СВИРИ ВИОЛИНА И СОБИРА ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА СЕСТРА СИ

Продолжуваат напорите на семејството Прочкови од Богданци за да ги соберат потребните...

Сите за малиот Кирил, донирајте го пладневното кафе!

Единаесетмесечниот Кирил има потреба од наша помош за да ја победи тешката болест,...

СРЕЌА НА ДЕНОТ: Ова фраерче Јован, денот го поминал свирејќи на плоштад, за да собере донации за Ели!

 Ова фраерче Јован, инаку синче на Zlatka Kovacovska денес денот го поминал свирејќи на плоштад, за...