Таг:, , , , ,

#ИнстаСреќа: Дрвја како од друга планета кои оставаат без здив!

Иднината на нашата планета зависи од дрвјата. Освен чистиот воздух кој ни го обезбедуваат,...

Ова е местото во Индија во кое за секое родено девојче се засадуваат по 111 стебла

Има едно прекрасно село во Индија, поразлично од сите други села и градови во светот. Во ова...

Ова е човекот кој секој ден во текот на 40 години садел по едно дрво. Денес има џунгла поголема од Централ Парк

Неговите напори вратиле голем број на видови на животни во дождовната шума – елени, тигри...

Секој од нас може да биде дел од оваа иницијатива: Дрво на секое место од нашата држава!

Неодамна се појави една одлична иницијатива на социјалните мрежи, објавена од страна...

Најчудната шума во светот во која дрвјата растат наопаку! (ФОТО)

Скриено на планинините Тјан Шан во Казахстан се наоѓа езерото Каинди. Настанало по...

Во оваа земја студентите може да дипломираат ако засадат 10 дрвја

Една генерација студенти може да засади и до 525 милијарди стебла. Новиот закон на Филипините...

Дрвјата на Земјата растат побрзо поради климатските промени

Поради климатските промени, најчесто сме сведоци само на негативни ефекти врз животот на...

Засадиле 2 милиони дрвја за да ја обноват уништената шума, а како резултат на тоа се вратиле и животните!

Според Организацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство, 129 милиони хектари шума...

Чисти езера и нови катчиња во ЗОО Скопје

Изминатиот период, вработените во Зоолошка градина Скопје, секојдневно работеа на чистење...

#ИнстаСреќа: Убавината на расцветаните цреши во Јапонија

Пролетта официјално започна во Јапонија, а прекрасните расцветани јапонски цреши се доказ...

Како изгледаше Скопје во 2005 година, а како денес? (ФОТО)

Како изгледаше Скопје пред 12 години, се сеќавате? Доколку не сте свесни колку е променет...

Ѕидовите наречени “урбани дрвја”со ист ефект врз загадениот воздух како цела шума

Загадувањето на воздухот е проблем кој што станува се поголем. И покрај тоа што е невидлива...

Шумите во есенско доба: Фотографии кои ќе ве натераат да се заљубите во есента

Фотографиите на  Janek Sedlar ќе ве убедат дека есента е најубавото годишно време. Фотографирајќи...

Волшебниот момент кога ќе паднат розевите цветови од црешовите дрвја во Јапонија

Нема човек кој не е воодушевен во пејсажот кој го создаваат јапонсите црешови дрвја...

Научниците откриваат: И дрвјата спијат

Идејата дека дабот или смреката навечер дремат или одат на спиење делува необично, но...

Зграда со 1.000 дрвја за позелен Париз

Архитектонските компании “OXO Architects” и “Sou Fujimoto Architects” го претставија проектот...