Таг:, , ,

Вистерија дрво старо 150 години кое се смета за најубаво дрво во светот

Оваа стара вистерија се смета за најубавото дрво во светот. Таа се наоѓа во Цветниот парк...

Направи сам: Саксии од рециклирани палети

Овие саксии за цвеќиња можете да ги направите од рециклирани дрвени палети. Се прават лесно...

Уметница ги претвора дрвјата во фантастични скулптури кои изгледаат како духови во природата

Овие неверојатни скулптури од дрвени остатоци ги дизајнираат дизајнерите со намера да...

Грчка црква ќе благословува шума за да ја заштити од инсектите

Една црква во северна Грција соопштила дека се подготвува да благослови шума близу Солун...

Во Англија пронајдена дрвена рака стара 2000 години

Археолозите пронашле мистериозна древна рака стара 2 000 години на дното на древен римски...

15 растенија кои можете многу лесно да ги растете во вашиот дом! (ВИДЕО)

На многу лесен начин можете да засадите и да одгледувате некои растенија во вашиот дом.  Да...

Ова е најубавата скопска улица #ИнстаСреќа

Секоја пролет една улица во Скопје го привлекува вниманието на сите и неминовно социјалните...

Оваа жена го претворила дрвото старо 110 години во мала библиотека за соседството!

Иако живееме во модерно време со пристап до знаење од секаков вид само со кликнување на...

Погледнете како изгледа дрво „накитено“ со кози! (ФОТО)

Патувајќи низ Мароко, Јан Липтон забележал глетка од која застанува здивот. На висина од...

Средство за чистење што го имаме дома, а целосно го игнорираме

Се работи за жешка вода која често ја занемаруваме, но високите температури и течните...

Снимал дрво во шума преку целата година и камерата забележала неверојатни ситуации (ВИДЕО)

Се чини како шумата да оживува околу ова „посебно“ дрво. Доколку некогаш сте посетиле некое...

Во четврток е Св. Пантелејмон, заштитник на медицината – еве зошто на тој ден треба да започнете бизнис

Свети Пантелејмон се родил во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка...

Народни верувања: Што ќе се случи ако не го испиете пијалокот на гости, со сонот првата ноќ во нов стан, прв пат ќе земете бебе в раце…

Од секогаш се верувало дека некои појави можат да ги предвидат случките кои следуваат....

Магични слики од природата и шумата насликани на дрво

Дрвото е платно за неа, таа е Ана, љубител на шумата, уметник, изработувач на накит и дипломец...

Успешна приказна која трае осум децении

Традицијата и културното наследство се главното одбележје на секоја земја. Во нашата...

Дали некогаш сте гушнале дрво? Кои се придобивките од тоа?

Дали некогаш сте помислиле да гушнете дрво или пак веќе го имате направено тоа некогаш во...

Како изгледаше Скопје во 2005 година, а како денес? (ФОТО)

Како изгледаше Скопје пред 12 години, се сеќавате? Доколку не сте свесни колку е променет...

Супер кул улична уметност во комбинација со природата

Интересен е резултатот кога ќе се направи спој на уметност и природата, како што може да...

Рустикален + модерен стил, еден од омилените дизајнерски миксови во ентериерот

Светските трендови секогаш се менуваат, затоа најдобро е да го уредиме просторот согласно...

Будењето на пролетта, преку најубавиот симбол – расцутените јапонски црешови дрвја

Пролетта е постепено будење на природата, на секое ливче и цвет. Тоа е период на повторно...