Таг:, , , , , , , , , , ,

Се одржа првата полуфинална вечер на Евровизија: Ова се земјите кои влегоа во големото финале! (ВИДЕО)

Вчеравечер се одржа првата полуфинална вечер на овогодинешното издание на Евровизија во...

Зошто на ниту едно државно знаме нема виолетова боја? (ВИДЕО)

Од сите држави во светот сте се запрашале ли зошто ниту една од нив нема виолетова боја на...

Хамилтон, главниот град на Бермуда е најскапиот град во светот. Погледнете ја целосната листа на градови!

За повеќето луѓе цените играат главна улога при планирањето на патувањето. Се бараат...

Ова се најпопуларните кучиња за некои држави

Кучињата важат за најдобрите пријатели на луѓето. За многу луѓе, животот не е комплетен без...

Најинтересните граници помеѓу државите во светот

Ова се фотографии од најнеобичните граници помеѓу соседни држави. Погледнете и зошто.

Градови и држави кои ќе ви платат за да живеете во нив

Можеби ви звучи неверојатно, но навистина постојат градови и места каде што државата им...

Кои се најопасните, а кои најбезбедните држави во светот? Нова листа за безбедноста во светот

Сирија, Афганиста, Јемен и Тимбукту во Мали се меѓу најопасните земји во светот, според...

Првата жена која го прошета целиот свет

Ако некој досега посетил 50 држави, секој би бил импресиониран. Ако некој посетил 100 држави, не...

Знаете ли зошто илјадници жени во Исланд ги напуштаат работните места во 14:38 часот?

За илјадници жени од Исланд, борењето за еднакви права значи излегување од работа порано....

Кои се најдобрите држави за иселеници?

Сингапур е еден од најскапите градови во светот, но за иселениците претставува едно од...

Ретки се државите кои немаат црвена или сина боја на знамето

Ова е еден интересен факт кој сигурно не сте го знаеле. Речиси сите држави на своето знаме ја...

Мапа: Најсреќните земји во светот

Водејќи се од индексот на среќа во светот (Happy Planet Index), MoveHub направи мапи каде визуелно...

Концентрација на алкохол во крвта кај возачите во Европските држави!

Фотографијата е превземана од групата на Фејсбук: Ѕид за сообраќајниот срам...