Таг:, , , , , , , , , , ,

Научниците создадоа пиво старо 5 000 години

И во далечното минато квасецот се користел за правење на пиво. Израелските научници...

Дали знаевте дека лубеницата не била отсекогаш толку вкусна?

Лубеницата е омилено летно овошје и на децата и на возрасните. Тоа што веројатно не го знаете...

Ова лето одберете го Египет за ваша летна дестинација!

Хургада е бисер на Египетскиот брег, се наоѓа на Црвеното море кое туристите со потполно...

Во текот на емисија, отворен саркофаг на египетски свештеник стар 2.500 години! (ВИДЕО)

Саркофаг на египетски свештеник стар повеќе од 2.500 години е отворен во тек на емисија во...

Кој си носи чадорче не наврнува! Како се употребувал чадорот во минатото?

Денес ни изгледа сосема природно да го отвориме чадорот кога врне дожд. Меѓутоа, тој предмет...

Ах, таа црна мачка! Зошто црната мачка се смета за лош знак?

Дури и денес многу луѓе веруваат дека ако црна мачка им го пресече патот, набргу ќе ги снајде...

Како настанал билјардот?

Билјардот е добро позната игра и претставува забава за сите генерации. Таа игра е толку...

Девет метри под земја: Египетските археолози пронашле гробница и 50 мумии! (ФОТО)

Египетските археолози пронашле фараонска гробница со 50 мумии во градот Миња, јужно од Каиро,...

Древно предвидување на иднината: како високот може да го открие протокот на нашата судбина?

Веќе илјадници години високот се користи за откривање на иднината. Се претпоставува дека...

Сè што не знаевте за парфемите

Се верува дека примитивното производство на парфемите започнало со согорување на...

Како се менувала шминката од античко време до денес? (ВИДЕО)

Дали некогаш сте се запрашале како шминката се менувала низ времето и културите? Како жените...

Убавината на Египет прикажана на уникатен начин

Уметникот од Египет наречен Мохамед Салах, ја прикажува убавината на Египет на свој...

Неисцрпен извор на мистерии: Неверојатни факти за пирамидите

Повеќето луѓе знаат дека пирамидите се големи, импресивни градби кои се изградени во Египет....

Египет ги пошумува пустините со помош на отпадна вода од канализација

Египет со помош на одпадните води од канализација, започнале процес на пошумување на...

Како настанал календарот?

Многу одамна, кога настанал човекот, луѓето немале претстава за време. Не познавале ниту...

12 изуми од древен Египет без кои не можеме да си го замислиме светот

Древниот Египет е една од првите цивилизации кои се појавиле во светот, а старите Египќани...

Дали сте знаеле дека…

…во Египет, на актерите не им било дозволено да сведочат на суд бидејќи биле сметани за...