Чек дис аут
Search

Таг:, , , , , , , ,

Интернет пребарувач кој засадува дрва со профитите

Ecosia не е обичен интернет пребарувач – последните 11 години, оваа еко-свесна компанија ги...

Видови на жив свет кои се неопходни за опстанокот на планетата

Ние, луѓето, често забораваме дека иако сме најинтелигентен животински вид, во никој случај...

На 22. април секоја година го прославуваме Денот на планетата Земја

На 22. април ширум светот се слави Денот на планетата Земја. Но, се поставува прашањето дали е...

Утре ќе се одржи Маршот за чист воздух во Скопје

Утре, со почеток од 17 часот, пред Министерството за животна средина, ќе се одржи еколошки...

Ова е човекот кој секој ден во текот на 40 години садел по едно дрво. Денес има џунгла поголема од Централ Парк

Неговите напори вратиле голем број на видови на животни во дождовната шума – елени, тигри...

Голем успех на нашите студенти: Пронајдокот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало“ освои златен медал на меѓународната изложба „KIWIE 2019“Јужна Кореја

Пронајдокот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало“ остварен од наши студенти...

Во Рим може да платите метро и автобус со рециклирање пластични шишиња

Рим почна со реализација на еден нов проект. Градските власти инсталираа три автомати за...

Во Холандија се изградија огромни вештачки острови за да ги спасат животните и билките

Водата од езерото Маркермер е загадена поради повеќедецениското градење на насипи....

Го фрлил фрижидерот во провалија, но кога стигнало видеото до полицијата морал да го извлече! (ВИДЕО)

Овој маж се осмелил да фрли фрижидер во една провалија во Шпанија, потсмевајќи се на...

Секој од нас може да биде дел од оваа иницијатива: Дрво на секое место од нашата држава!

Неодамна се појави една одлична иницијатива на социјалните мрежи, објавена од страна...

Преспа – природа преку границите која опфаќа 3 држави и 3 национални паркови! (ВИДЕО)

Преспа е првата прекугранична заштитена област на Балканот која опфаќа 3 национални паркови...

Холандија претвори 316 автобуски станици во дом за пчелите!

Според статистиката, 358 видови на пчели живеат во Холандија. За жал, повеќе од половина веќе...

Полска има соларна патека за велосипеди која свети во темница

Велосипедот претставува одлично средство за превоз особено во градскиот метеж, а возењето...

Волонтери од Брисел собраа 270.000 филтери од цигари за 3 часа!

Честопати читаме за големиот број на пластични цевки кои завршуваат во морињата и океаните....

Свет без пластика: На Лондонскиот маратон се заменија пластичните шишиња вода со биоразградлив материјал!

2019 е несомнено година на промени во животната средина низ целиот свет – некои користат...

Пронајдено решение за загадувањето со пластика?

Во Америка од 2015 година е рециклирана помалку од 10% од пластиката која е користена....

Австралија на едноставен начин ја заштити водата од загадување: Идеја која вреди да се примени!

Минатата година, во текот на летната сезона, надлежните во Квинана, Австралија, инсталираа...

Просечна личност неделно „јаде“ една кредитна картичка

Според извештајот од австралискиот универзитет „Њукасл“, една просечна личност внесува до...

Во оваа земја студентите може да дипломираат ако засадат 10 дрвја

Една генерација студенти може да засади и до 525 милијарди стебла. Новиот закон на Филипините...

Дрвјата на Земјата растат побрзо поради климатските промени

Поради климатските промени, најчесто сме сведоци само на негативни ефекти врз животот на...