Чек дис аут
Search

Таг:, , , , , ,

Машките гени се подоминантни: Овие карактеристики детето може да ги наследи само од таткото

Дали е можно да се предвиди кои особини детето ќе ги наследи, колкав коефициент на...

Oд гените не може да се побегне: Тие со години се прогласувани за најубави жени на светот, а вака изгледаат нивните деца!

Проценете дали тие имале доволно среќа да ги наследат гените од нивните познатите мајки. Тие...

Науката потврдува – на оваа возраст почнуваме да личиме на нашите мајки

Не е важно како изгледаат вашите односи во моментов. Дали сте во долгогодишно несогласување,...

6 изненадувачки особини кои ги имаме наследено од нашите родители

Што сѐ можеме да наследиме од нашите родители? Со текот на годините, добивме нови карактерни...

Прегрнете ги своите најблиски: Денес е меѓународниот ден на семејството!

Иако семејствата низ целиот свет се трансформираа во текот на изминатите децении во однос...

Хроничниот замор е запишан во гените

Секој човек има различно ниво на активност на гените кои се поврзани со способноста на...

Зошто некои луѓе јадат многу, а воопшто не се дебелеат?

Да се биде слаб изгледа не е само резултат на здравата исхрана, туку и на генетиката....

Ова е првата фотографија од синот на Роузи Хантингтон Вајтли и Џејсон Стејтам! (ФОТО)

Манекенката Роузи Хантингтон Вајтли ретко кога објавува фотографии од својот приватен...

Зошто бојата на косата се менува со текот на времето?

Сегашната боја на косата веројатно не ви е иста како бојата што сте ја имале пред две години....

Дали повеќе преферирате чај или кафе зависи од вашите гени

Зошто повеќе сакаме кафе или чај? Нашиот вкус е делумно одреден со “генетиката”,...

Дали сте слушнале за луѓе-химери или луѓе со две ДНК?

Луѓе – химери, наместо една ДНК во телото имаат две. Во себе можат да носат туѓи гени со...

Што наследуваме од мајката, а што од таткото?

Дали сте се запрашале зошто имате убави, здрави заби, силна, густа коса или плави очи? Што...

Со овие совети ќе го сопрете опаѓањето на косата

Насекаде во домот ве следи таа непријатна глетка – еден куп влакна. Со овие совети,...

Дали знаете што наследуваме од мајката, а што од таткото?

За губењето на косата е „виновна“ мајката бидејќи мажите од неа го наследуваат генот кој е...

Научниците имаат сознание од кој родител децата ја наследуваат интелигенцијата

Група истражувачи од Глазгов откриле дека децата во најголема мера интелигенцијата ја...

Еве зошто бојата на очите кај бебињата се менува

Бојата на очите е наследна и зависи од боите на очи на родителите, бабите и дедовците....

Портрети кои ја прикажуваат убавината и различноста на црвенокосите од сите раси

Во светот има помеѓу 1 до 2 проценти црвенокоси луѓе, а додека за нив се смеа дека се белци и со...

Децата ја наследуваат интелигенцијата од мајката, не од таткото

Истражувачи од Глазгов откриле дека генетскиот профил на мајката најверојатно најмногу...

Среќа е да видиш албино животно…ретки и необични животни

Навикнати на колоритното секојдневие, навистина е чудно да видите комплетно бело животно....

10 пара најнеобични близнаци во светот (ВИДЕО)

Ова се 10-те најнеобични близнаци во светот, а нивната уникатност е зачудувачка.  Гените се...