Таг:, , , , , , , , , , ,

Љубљана за неколку години ќе биде град без отпад

Љубљана е првиот европски главен град кој се обврза дека ќе стане град без отпад (zero-waste),...

Цицерон – додека дишам, се надевам!

Марко Тулиј Цицерон бил римски политичар, адвокат и филозоф. Потекнувал од богато семејство....

Во книжара купував книга за поклон. Влегува девојка. Разгледува ли разгледува…

Во книжара купував книга за поклон. Влегува девојка. Разгледува ли разгледува. Најде една...

Решете ги мозолчињата за 5 минути со помош на овој трик

Наместо да ги криете акните со пудри и коректори, ве советуваме да го испробате овој трик....

Како да завиткате подарок без селотејп и хартија?

Новогодишните празници се период на подарување на подароци, Но, сте се запрашале ли како тоа...

Писмо пронајдено на загинат патник од Титаник продадено за 140.000 евра

Писмо пронајдено кај еден од загинатите патници на бродот Титаник вчера беше продадено на...

Деликатни уметнички дела создадени само од хартија

Уметница од Јоркшир, создава необични хартиени уметнички дела. Pippa Dyrlaga веќе има убаво...

Кога уметници прават оригами: Несекојдневни и неверојатни уметнички дела

Оригами е вештина која постои со векови, а и вие сигурно знаете да направите барем некоја...

Стави ролна од тоалетна хартија на миксер: После ова ќе сакате да го направите истото

Предивото е бескрајна текстилна текстура настаната со предење влакна, а се користи за...

Искористете го овој генијален трик за украсување на вашите прозорци и веќе никогаш нема да купувате завеси(видео)

Завесите некогаш беа задолжителни за прозорците – да ја заштитат вашата приватност, но и...

Една бројка на вашата лична карта открива колку двојници имате (ФОТО)

Меѓу податоците кои се наоѓаат на биометриските лични карти е и бројот чии лица имаат слични...

Еве зошто не треба да го покривате со хартија местото за седење на тоалетната шолја

Некои од јавните тоалети може да бидат средени и чисти, додека пак други може да изгледаат...

Ставила декоративна хартија на старите високи потпетици и направила модно чудо (видео)

Веројатно сте слушнале за генијалната техника под име декупаж, а доколку и не сте слушнале,...

Може ли со хартија да се пресече дрво? (видео)

Овој човек хартијата ја претвори во сечило кое е поставено на маса и се обиде да пресече...

ВИДЕО: Венчаница од тоалетна хартија- ќе ве воодушеват овие совети и трикови

Амбер Мајлс е воен ветеран. Taa паднала во депресија и не била во можност да работи поради...

Никола (14) секое утро станува во 4 за да собира шишиња, приказната ќе ве воодушеви

Илија Обрадовиќ од Иваниќ Град вели дека не може да биде погорд отколку што е. Причината е...

Цело време сме биле во заблуда: Дали знаете за што служи синиот дел од гумата за бришење?

Дали знаевте дека синиот дел од гумата за бришење никогаш не би требало да биде користен за...

Докажано: Покривањето на тоалетната школка со хартија не ги намалува, туку ги шири бактериите

Во јавни тоалети или кафулиња, поголемиот дел од луѓето имаат навика да стават тоалетна...

ФОТО НА ДЕНОТ: Ве молиме хартијата фрлајте ја во корпата!

Кога сме кај културата, погледнете ја фотографијата … Ве молиме хартијата фрлајте ја во...

Накит од хартија? Да, Jeremy May создава накит од стари книги

Британскиот артист Jeremy May од старите книги создава неверојатни модни додатоци. Скоро...