Таг:, , , , , , ,

За здрави заби и спречување на инфекции: Задолжително чистење на просторот помеѓу забите

Како да ја одржувате оралната хигиена во услови на пандемија. Усната празнина е простор со...

Одговор на дилемата: Цврст или течен сапун – кој е подобар?

Кој вид на сапун подобро ги дезинфицира рацете, течниот или цврстиот? Ова прашање е доста...

Прашање кое ги мачи сите жени – Дали коронавирусот може да се задржи на косата?

Коронавирусот се шири низ светот со неверојатна брзина, поради што научниците неуморно...

Научниците веруваат: Ова е најризичното место во домот за пренесување на корона вирусот!

Новиот вирус очигледно се задржува во фекалните материи долго време, покажа една студија...

Совети за дезинфицирање на садовите – Што е потребно да знаете?

Додека ги перете вашите садови со топла вода и детергент, сигурно мислите дека се совршено...

Ова лекарите го прават за да се заштитат од коронавирусот: 10 совети од прва рака!

Носењето маски и нараквици е задолжително, но и овие постапки многу ќе ви помогнат да се...

НИКАКО не ги прскате вашите миленици со дезинфекциони средства – Топла вода и сапун се сосема доволни

Многумина овие денови прашуваат дали може да се заразат со корона вирус од своите домашни...

Природни средства за чистење на домот кои можете да ги направите од состојки кои веќе ги имате

Тие се природни и не се штетни, мирисаат пријатно и го штедат домашниот буџет Многу...

Советувајте ги децата како правилно да ја одржуваат личната хигиена

Децата не ја сфаќаат одговорноста за чистотата на телото а тоа е задача на родителите да ги...

Редовно дезинфицирајте ги овие предмети – Тие се дувло на бактерии

Рачките на вратите во домот, далечинскиот управувач, мобилниот телефон, клучевите,...

 Медицината советува – Ако го носите ова, залудно е миењето и дезинфекцијата на рацете

Во екот на епидемијата, секојдневно носење на накит е лошо за вашето здравје и хигиена,...

Внимание за време на епидемија: Како правилно да ги чистите вашите телефони и да спречите ширење бактерии

Мобилните телефони се едни од најнечистите нешта кои ги имаме со себе, а за време на ширењето...

Корисни совети за неодолива холивудска насмевка

На многумина им претставува вечна желба да имаат здрави и убави заби, но само оние храбрите...

Како да се справите со прекумерното потење

Прекумерното потење и непријатниот мирис можат да бидат голем проблем. Освен тоа што ги...

Пиете кафе или чај на работа? Еве зошто треба да престанете со тоа!

Ако имате своја шолја вво канцеларијата или ја користите онаа од кујната на канцеларијата,...

Се одржа настан за отворање дијалог за женското репродуктивно здравје: Fixie Period Panties продолжува со кршење на табуата за менструацијата

На 28 мај, кога во светот се одбележува Денот на менструалната хигиена, чија цел е да се скршат...

Се туширате еднаш дневно? Дерматолозите предупредуваат за последиците!

Туширањето е секојдневна рутина, а докторите укажуваат на грешките кои ги правиме. Некогаш...

Чисти езера и нови катчиња во ЗОО Скопје

Изминатиот период, вработените во Зоолошка градина Скопје, секојдневно работеа на чистење...

Генијален трик: Ова е наједноставниот начин за чистење теписи!

Чистењето на теписите не е ни малку лесна работа. Дури и кога ќе се потрудите повеќе околу...

Животот на мајка со две деца: Штом ја спуштам почнува да вришти! Кога да направам ручек и да исчистам?

Блогерката Петра Нинчевиќ на Фејсбук споделила статус на кој до детали опишала како и...