Таг:, , , , ,

Најубавата цветна градина во светот за прв пат по 71 година нема посетители и изгледа магично!

Најубавата цветна градина во Холандија „Keukenhof“ годишно ја посетуваат милиони посетители...

Во Холандија се изградија огромни вештачки острови за да ги спасат животните и билките

Водата од езерото Маркермер е загадена поради повеќедецениското градење на насипи....

Холандија претвори 316 автобуски станици во дом за пчелите!

Според статистиката, 358 видови на пчели живеат во Холандија. За жал, повеќе од половина веќе...

Шимпанзото Коко кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се враќа во ЗОО Скопје

По 10 години поминати во AAP Stichting, нашиот Коко се враќа дома. Во 2009 година, Коко беше единствено...

Официјално Холандија е првата земја без кучиња скитници!

Можете ли да замислите колку би бил поубав светот без кучињата скитници? Холандија сериозно...

Историски успех: Тамара Тодевска успеа да ја освои осмата позиција на Евровизија 2019!

Ова е историски ден за нашата држава, Тамара Тодевска успеа да ја освои осмата позиција...

Прошетајте низ најголемиот цветен парк во Европа: Повеќе од 7 милиони цветови мамат со опојниот мирис!

Добредојдовте во најголемиот цветен парк во Европа! Пред точно седумдесет години, во 1949....

Оваа девојка со помош на својата прекрасна коса прави неверојатно креативни фотографии

Холандската студенка Криси Елизабет создава уметнички фотографии на кои ја прикажува...

Вака изгледа Холандија кога ќе расцветаат 7 милиони лалиња истовремено

Во 2015 Chanel Cartell и Stevo Dirnberger одлучиле да му кажат збогум на нивниот удобен живот во Јужна Африка...

Овие лалиња ќе ве натераат веднаш да сакате да ја посетите Холандија (ГАЛЕРИЈА)

Холандија е прекрасна земја која вреди да ја посетите во било кој период од годината но, за...

Најубавите соби и вили од Европа во кои треба да престојувате

Airbnb e сервис кој ги прескокнува класичните туристички агенции и на се поголем број...

Спектакуларна цветна парада со илјадници далии во мал холандски град

Родниот град на Винсент Ван Гог, Зундерт, е местото за традиционалниот Corso Zundert.  Уште од 1936...

Холандските затвори се затвараат, бидејќи земјата станала многу безбедна

Во 2013 година 19 затвори во Холандија биле затворени бидејќи немало доволно осуденици кои...

Европските држави во натпревар на тема „Кој најдобро ќе го исмее Доналд Трамп“

Речиси нема ни еден месец откако Доналд Трамп застана на чело на Белата Куќа, а веќе е можеби...

Холанѓаните направиле воден мост кој ги руши законите на физиката

Има многу необични работи низ светот и неверојатна е креативноста на човекот во создавањето...

Ова е градот кој нема некој кој не сака да го посети…

Ви го доближуваме духот и магијата на Амстердам – главниот, а воедно и најголемиот град во...

ПРВАТА ЖУРКА НА НЕБО СЕ ОРГАНИЗИРА ВО ХОЛАНДИЈА

Со цел да го одбележат Денот на ослободувањето на Холандија, настан кој означил крај на...

Нов изум на Гугл: Велосипед кој вози сам?

Ви се верува дека вакво нешто постои? Велосипед кој вози сам, може да наместите каде да дојде,...

НАЈУБАВИТЕ МОСТОВИ ВО СВЕТОТ: Мали, живописни и како излезени од бајка!

Кога гледаме долг мост, скоро до недоглед, мислиме дека тоа е прилично импресивно и...

Најскапиот апартман во Холандија

Пред извесно време беше презентиран најскапиот апартман во Холандија. Всушност, тоа е...