Таг:, , , , , , , ,

Денес го славиме Спасовден: Ден за славење и симбол на победата над смртта!

Спасовден или „Денот на спасот“ е сеќавање на денот кога Исус Христос последен пат им се...

Денес е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред...

Израелските медиуми известуваат: Благодатниот Оган ќе се испраќа во православните земји како и досега

Светиот Благодатен Оган од Ерусалим ќе биде пренесен во православните земји како и досега,...

„Ако е тоа така, тогаш нека ме спаси Божјото милосрдие!“

Религиозна приказна – Една жена пристигнала пред Божјите врати, но за да влезе преку нив...

Прочка – празник за проштевање и очистување од гревовите

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број...

Денес го празнуваме Свети Трифун: Еве што треба да понесете со вас во црква!

Денес се празнува Свети Трифун. Тој е заштитник на градинарите и на лозарите. Именден...

Денеска е Свети Атанасиј Велики: За многу години!

Денеска е Св. Атанасиј Велики и Кирил Александриски. Свети Атанасиј Велики  Голем борец за...

Денеска е Антониј Велики: Заштитник од лудилото и од ѓаволот

На овој ден именден празнуваат: Антон, Антоние, Андон, Антоанета, Доне, Дончо, Донка, Тони…...

БОГ СЕ ЈАВИ: Денеска е Богојавление – Водици, денот кога водите стануваат лековити

БОГ СЕ ЈАВИ ИСУС СЕ ЈАВИ, ЉУБОВТА СЕ ЈАВИ, РАДОСТА СЕ ЈАВИ ОТЕЦОТ СЕ ЈАВИ, СИНОТ СЕ ЈАВИ,...

Денес е Водокрст, ден пред Богојавление: Строг пост на вода без лоши мисли

Денот на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан е денот кога Божјиот Син навршил...

Третиот ден од Божик се прославува Свети Стефан: Прочитајте што треба да направите!

Третиот ден од Божик се слави Свети Стефан, крсна слава на голем број православни христијани...

Здружението „Бадникови Поворки“ го објави видео записот од Божикната каланда „Христос се роди денес“

„Во најрадосно исчекување на утрешните Бадникови поворки и во пресрет на Празникот на...

Чувајте се од некрстените денови: До Водици овие работи никако не смеете да ги правите

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши...

Денеска ја прославуваме Пречистата Божја Мајка, втор ден Божик: Изговорете ги овие зборови за здравје и спокој

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник –...

Црквата апелира да не се пали коледарски оган, а дрвата да им се даваат на сиромашните

Не палете оган на 5 јануари, не играјте оро, не прејадувајте и не пијте алкохол. Таквиот...

Денеска го славиме Св. Наум Чудотворец: Со својата моќ лекува и за време на животот и по него

На денешен ден се празнува споменот на Св. Наум Охридски. Св Наум заедно со Св. Климент...

Денеска е Св. Игнат: Се верува дека каков ќе ви биде денот, таква ќе ви биде и годината!

Денеска е Свети Игнат. Игнат е детето што Исус го носел во својата прегратка. Во народот...

Денес го празнуваме Св. Никола: Заштитник на патниците, децата и сиромашните

Пра­вос­лав­ни­те хрис­ти­ја­ни во Ма­ке­до­ни­ја го праз­ну­ва­ат Све­ти Ни­ко­ла...

Денес е Свети Климент Охридски – Чудотворец, патрон на МПЦ

Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец. За многу години! Свети Климент се роди во Рим, а...

Денеска ја славиме Св. великомаченица Екатерина. Нејзините чудотворни мошти се во Синајскиот манастир што го носи нејзиното име

Денеска ја славиме Св. великомаченица Екатерина. Именден празнуваат: Катерина, Ката, Катица....