Таг:, , , , , , ,

Македонија е втората најевтина земја за живеење, поевтина е само Турција, а во Исланд животот е најскап!

Според последните податоци на Еуростат, Македонија е втора најевтина земја за живеење, а...

Мал град во Исланд најде одличен начин да го спречи брзото возење!

Во малиот рибарски град Исафјердир во Исланд, неодамна се спроведе брилијантен план за...

Во оваа земја жителите се познаваат, војска не постои и воопшто не плаќаат сметки за греење!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат од 18. век, за сите роднински...

Истражувањето покажало: Ова е најбезбедната земја за патување!

Сонце, море и песок се основните критериуми при планирањето на секое патување, но да не...

Хамилтон, главниот град на Бермуда е најскапиот град во светот. Погледнете ја целосната листа на градови!

За повеќето луѓе цените играат главна улога при планирањето на патувањето. Се бараат...

На овие места можете да ја набљудувате поларната светлина

Поларната светлина е промена на светлината на небото е природна појава предизвикана од...

Исланд е првата држава која со закон ја изедначи платата на мажите и жените

На први јануари 2018 година Исланд  стана првата земја во светот која ги изедначи платите на...

Хотел-меур со 5 милиони ѕвезди кој ќе ви овозможи незаборавно искуство

Дали сакате да спиете на отворено, да ги гледате ѕвездите и поларната светлина? Хотелот во...

Популарни дестинации за 2018 година

Во последно време области на постудените климатски средини, како што се Исланд, Антарктикот...

Дестинации кои треба да ги посетите во триесеттите години

Многу често луѓето велат дека триесеттите години се најубави. Луѓето во триесеттте години...

Fjaðrárgljúfur е веројатно најубавиот кањон на светот

На светот има многу убави места, но ова можеби е најубавиот кањон на светот. Fjaðrárgljúfur е кањон...

Погледнете како во Исланд се пече леб во гејзер

Необичен начин на приготвување на лебот ни доаѓа од Исланд.  Тамошното локално население...

Првороденото бебе од 1980 го роди првороденото бебе во 2017

Исланѓанката Катрин Гудјонсдотир, која била првото бебе родено во оваа земја во 1980 година,...

Знаете ли зошто илјадници жени во Исланд ги напуштаат работните места во 14:38 часот?

За илјадници жени од Исланд, борењето за еднакви права значи излегување од работа порано....

Ова е можеби најубавиот кањон во светот, а се наоѓа во Исланд

Низ светот има навистина убави места, како нацртани од најдобрите уметници и раскажани во...

Магични фотографии од недопрената природа: „Исланд: Патување до Оган и Мраз“

Францускиот фотограф Sébastien Rossi, чија вообичаена инспирација и поле на работа е Франција,...

ФОТО: Кратерското езеро Кеиро во Исланд е како излезено од бајка

Кратерското езерото Керио е како излезено од бајка и е едно од многуте природни убавини на...