Таг:, , , , , , , , ,

Волис Симпсон – Најелегантната дама во историјата поради која кралот Едвард VIII се откажал од престолот

Кога чувствата би можеле да ја измерат количината на нешта за кои сме подготвени да се...

Мрачната вистина за традицијата на носење на невестински вел

За време на оваа церемонија традиционално девојките го прекриваат лицето со долг проѕирен...

Тајната позади „осветничкиот“ фустан на принцезата Дијана

Тој 29 јуни, принцезата Дијана остана запаметена по својот моден избор кој зад себе криеше...

(ВИДЕО) Неверојатни места на планетата – Древните споменици на Египет во 4K видео формат

Поглед кон древниот Египет кој го одзема здивот. Спомениците изградено пред околу 4 и 2...

Chanel Nº 5 – Приказната за легендарниот парфем

Оваа година, познатиот мирис одбележува 99 години. „Мирис на жената која мириса на жена“,...

 Жени кои владееле подобро од мажите – Ова се најмоќните кралици во историјата

Жени кои владееле самостојно и пред кои трепереле цели војски. Жени кои сечеле глави и чија...

Гледајте бесплатно онлајн – Предлог серии за љубителите на историјата

Ви споделуваме листа со топ 10 инспирирани од историјата кои можете да ги гледате потполно...

ДЕНЕС Е ПРВИ МАЈ, МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ТРУДОТ – ШТО ОДБЕЛЕЖУВАМЕ?

Меѓународниот ден на трудот, Први мај, се одбележува денес ширум светот, како и во...

Која била Махфируз Султан – Големата љубов на султанот Ахмед која потекнувала од Македонија

Таа го освоила срцето на султанот Ахмед и го родила идниот престолонаследник на империјата....

Најбизарниот лек во историјата – Еве како старите Римјани лечеле многу болести

Старите Римјани покрај тоа што се познати како легендарни воини, низ историјата се прочуени...

Кик бокс: Благородна вештина која го зајакнува телото и духот

Кик боксот е боречки спорт кој настанал врз основа на боксот, каратето, теквондото, кунг фу и...

Историјата на популарните божиќни џемпери

Првите божиќни џемпери се појавиле на Запад пред повеќе од половина век, и станале толку...

Легендарната венчаница на Грејс Кели е прогласена за ремек дело на минатиот век

Венчаницата во која Грејс Кели во 1956 година се венча за принцот Реније III од Монако е...

Вистинската љубовна приказна за Убавицата и Ѕверот

Култната бајка на Дизни била всушност вистинска приказна Сите знаат за бајката „Убавицата...

Фридрих Ниче умрел проколнувајќи го Бог, на смртна постела бил во огромни маки

После мозочниот удар започнале неговите денови на лудило 25 август, 1900, во 55 годишна доба,...

Зошто се плашиме од петок 13-ти? Ова е приказната која стои позади овој ден!

Стравот од петок 13. доби толкави размери што дури има и свое име –...

Научниците создадоа пиво старо 5 000 години

И во далечното минато квасецот се користел за правење на пиво. Израелските научници...

Сребрено шише за ракија од патник на Титаник продадено на аукција за 98.000 долари

Сребрено шише за ракија кое припаѓало на еден од патниците кој го изгубил животот на бродот...

Зошто детството денес трае до 30-тата година?

Размислете за постарите генерации (луѓето родени пред 1979.) кога имале 25-30 години. Тие важеле...

Дали знаете: Зошто Венеција има канали?

Мошне чудно чувство го обзема човекот кога ќе се најде во град во кој повеќето „главни...