Таг:, , , , , ,

Отворена е ексклузивна изложба на фотографии на Лејди Дајана

Ексклузивна изложба на модни фотографии од најсаканата принцеза во светот, Лејди Дајана е...

Револверот со кој се самоубил Винсент ван Гог продаден на аукција за 130.000 долари

Винсент ван Гог бил холандски сликар кој оставил големи траги во уметноста во 20-тиот век. За...

Недела на квилинг: Креативна Македонија ја организира четвртата самостојна изложба на квилинг мајсторот Карло Педрони

Креативна Македонија има чест да ја организира четвртата самостојна изложба на мајсторот...

На 8. јуни ќе се одржи изложбата на олдтајмер возила за одбележување на 60. роденден на Мини Морис

АМК РПМ и Класик Мини, како здружение на ентузијасти на автомобилите организираат...

На 13. и 14. април ќе се одржи првиот фестивал за детска литература и илустрација

Живееме во време кога дигиталната технологија ги замени детските книги, па поради тоа...

ВО НЕДЕЛА НА ШКОЛКА, ГОЛЕМ ХЕПЕНИНГ ЗА ПОДОБАР СВЕТ „ПРАВИМЕ ДОБРИ ДЕЛА И РАСТЕМЕ ЗАЕДНО“

На 14 април (недела) на Школка во Градскиот парк, со почеток во 10:30 часот ќе се случи...

„Звукот на Јан Тирсен“ и „Скопје на штипка“, овој петок во Музејот на македонска борба

Овој петок (29 март) во Музејот на македонската борба во 20 часот, пијанистката Дуња Иванова ќе...

Облеката од венчавката на принцот Хари и Меган Маркл ќе биде изложена во замокот Виндзор

За повеќето луѓе, венчаницата на Меган Маркл и костимот на принцот Хари, можеа да ги видат...

Погледнете како децата го доживуваат спортот преку креативни цртежи

Љубовта кон спортот се стекнува уште од најмала возраст. Потребата од физичка активност и...

Европска недела на спортот во Македонија: Како изгледа спортот низ очите на најмладите?

Во нашата земја, од 23-30.09.2018 година ќе се одржи „Европската недела на спортот“. Спортот и...

Авангардата на Њујорк се сели во Скопје

По длабоките талкања во лавиринтите на себеси Крсте Анастас Глигоријадис го приложува...

За „светскиот ден на желбата“, Христина Тарабунова ќе ја претстави својата втора самостојна изложба

На 29ти Април, во добро познатиот кафе бар “Излет”, ќе се одржи втората, самостојна, продажна...

Прва самостојна изложба и ревија на Моника Блажевска

Младата уметница Моника Блажевска срдечно ве поканува на својата прва самостојна изложба...

Фузија на младост, убвина и креативност во Public Room

Фузија на младост, убвина и креативност е изложбата на фотографии, шминка и ликовни дела на...

Среќен ти роденден Македонска филхармонија – симфониски концерт и изложба

Македонската филхармонија со гордост ја најавува прославата на својот 73 роденден. По тој...

Неверојатни рекреации со живи модели на славните дела на Густав Климт

Со многу злато, елаборирани реквизити и живи модели, австриската фотографка Inge Prader му...

„Shhh… Гола сум!“ Изложба на фотографии на Марина Трајковска

Под мотото Види ТИШИНА. Слушни ТЕЛО. Купи СЛИКА. Марина Трајковска ќе ни ја раскаже...

Необична уметност…создава слики со оган

Уметност со оган, тоа е уникатната вештина на уметникот Steven Spazuk последниве 16 години. Познат...

Изложба на Цветанка Јованова Хермес

Цветанка Јованова Хермес со своите креации го поставува ултимативното човеково прашање...

„Обичен човек“ на Башески на изложба во Данска

Скулптурата „Обичен човек“ на македонскиот уметник Жарко Башески ќе биде дел од изложбата...