Таг:, , , ,

Ова се 10 реченици кои секој маж сака да ги слушне

Ова се нешта кои горе-долу секое момче/маж сака да ги слушне од својата драга… 1. Кога те...

Мудроста на Буда: „Три работи не можат долго да се кријат: Сонцето, месечината и вистината.“

Буда буквално значи „буден“ или „оној кој е буден“ и се однесува првенствено на Сидарта...

„Кога жената повеќе не црвенее, го изгубила најсилното оружје – шармот“ Цитати од познатите дами за убавината

Добро познатата изрека вели дека убавината е во очите на набљудувачот, а од кој агол на неа...

Цитати на Робин Вилијамс: Кога жените би владееле, не би имале војни, само преговори на секои 28 дена

Актерот Робин Вилијамс почина 2014. година, а ние секогаш ќе се сеќаваме на неговиот хумор и...

Сѐ што се случува, се случува во вистинско време: Не завидувајте, тие водат свој живот, а вие ваш

Ништо не се случува случајно, сѐ е тоа живот. Некој дипломирал на 22, а се вработил дури на 27,...

„Прво правило е никогаш да не се откажеш. Второто е секогаш да се сеќаваш на првото“ Ал Пачино

Алфредо Џејмс Пачино е американски актер, режисер и сценарист. Најпознат е по своите...

Кога нешто сакаш многу силно и веруваш, тоа ќе дојде, Бог ќе ти го испрати!

10 прекрасни мисли кои ќе ви помогнат да имате позитивен став во животот! 1. Најголемиот...

7 најкратки совети за среќа: Што мислат другите за тебе, не е твој проблем!

1. Помири се со своето минато – за да не ти ја вознемирува сегашноста. 2. Што мислат другите...

Момо Капор: „Новата година е за аматери, за оние кои никогаш не остануваат по полноќ во кафаните“

Откако знаеме за себе, чекаме. Неутешно ги чекавме девојките кои не доаѓаа, парите и славата,...

Што не научи Ајнштајн за љубовта?

И покрај најголемите напори, врските можат да изгледаат како некоја чудна форма во напредна...

Најубави љубовни цитати од познати романтични филмови

Романтичните филмови се посебен вид на уметнички дела која изобилуваат со сцени кои се...

Ти простувам, не затоа што заслужуваш, туку затоа што јас заслужувам мир

„Простувам, но исто така ја учам и лекцијата. Нема да те мразам, но никогаш веќе нема да ти се...

10 инспиративни цитати од познати личности: Градете ги своите соништа или некој друг ќе ве вработи да ги изградите неговите

Во животот може да не инспирираат најразлични нешта, луѓе и настани, а ние ви претставуваме 10...

Пред да се посомневате во својата способност, уверете се дека не сте опкружени со идиоти: Феноменални цитати на Фројд!

Овој прочуен психоаналитичар и денес провоцира со своите идеи, а неговото наследство...

Немој никогаш за пораснеш, тоа е замка! Најубави цитати за негување на детето во нас

Овие цитати ќе ве натераат да го разбудите заспаното дете во вас и повторно да гледате на...

„Вистинска мудрост е да знаете дека ништо не знаете“- Големи Сократови мудрости

Не запишал ниту една реченица, но Сократовите мудрости и денес повеќе од 2000 години подоцна...

Проговори само ако она што ќе го кажеш е подобро од тишината: Познати кинески поговорки!

Кина отсекогаш е сметана за колевка на знаењето и разбирањето на светот и местото на човекот...

Ал Пачино: Прво правило е никогаш да не се откажуваш. Второто правило е секогаш да се сеќаваш на првото!

Алфредо Џејмс Пачино е американски филмски и драмски актер, режисер и сценарист. Најпознат...

Стави на јадица пофалби, па ќе уловиш будали: Најмоќни руски поговорки!

Руски поговорки кои ќе ве натераат да размислите за животот и неговите принципи. Со скапата...

Секој човек е барем пет минути дневно будала. Вистинската мудрост се сведува на тоа временскиот лимит да не се надмине: Мудри мисли од Дејл Карнеги

Писателот, психолог и педагог Дејл Карнеги размислувал и живеел по принципот „во светот...