Таг:, , , , , , , , , ,

„Зошто мажите сакаат кучки?“

Основни лекции за доминација од познатиот бестселер Книгата „Зошто мажите сакаат кучки“...

Порака до секоја жена: Ти си кралица!

Робин Шарма со најубавата порака до сите жени  „Тоа што денес си тука, не е случајност....

Најважните мудрости на кои нѐ научи „Малиот Принц“

Еве на кои нешта не научи ова прекрасно дело „Малиот Принц“ е дело кое Антоан де...

Моќни фотографии животни кои откако биле спасени доживеале длабока старост

Трогателните фотографии ја демонстрираат почитта на фотографот Лешко кон субјектот,...

За љубовта, луѓето и пријателството: 20 животни лекции кои ги научивме од Малиот принц

„Малиот принц“ е дело кое Антоан де Сент Егзипери го напишал во 1943 година, во моментите кога...

„Сакате ли во животот да ви се случи чудо?“

Приказна од единствениот Пауло Коелјо. Овој прекрасен извадок од книгата: „Ракописи од...

ИЗГАСЕТЕ ГО ТЕЛЕВИЗОРОТ И ОСТАВЕТЕ ГО ВАШИОТ ТЕЛЕФОН: Оваа активност пред спиење го намалува стресот и ви овозможува мирен сон

Практично, но исто така и многу здраво. Читањето пред спиење е традиција и навика што ја...

Три книги што треба да ги прочитате барем еднаш во животот

Едни од најголемите романи напишани досега, кои ќе ве испираат и поттикнат да напредувате на...

7 едноставни чекори до вистинска среќа: Добредојдовте во посреќен живот

7 чекори за секој што сака да биде среќен и ќе ве научат дека среќата доаѓа одвнатре. Книгата...

Објавена книгата „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан Марковски

Во издание на ЈОУ градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве излезе од печат...

Читајте им книги на своите деца за да бидат успешни во животот

Децата чии родители во раното детство им читаат книги и со нив решаваат математички задачи,...

#ИнстаСреќа со Евгениј Хоуп: „Некогаш бев талкач, а сега сум трагач. Некогаш се восхитував на туѓите авантури, а сега создавам свои.“

Авантурист, писател, инстаграмџија…лик на кој сигурно ќе налетате доколку отворите...

Како настанал билјардот?

Билјардот е добро позната игра и претставува забава за сите генерации. Таа игра е толку...

Дождот претставува еден вид седатив?

Дождот ги отежнува нашите секојдневни обврски, создава метеж во сообраќајот, но делува и...

Вака изгледа вистинската среќа прикажана низ фотографии

„Насмевката е заразна“ е мотото на авторот, дизајнер и директор на галерија Bruce Velick што се...

Бизарно: Корица на книга направена од човечка кожа?

Верувале или не, во Англија е пронајдена книга стара 300 години. Тоа што ја прави фасцинантна...

5 божиќни подароци кои нема да ве чинат ништо, а ќе ги паметите засекогаш

Доколку немате идеја што да им подарите на вашите најмили, за вас подготвивме 5 божиќни...

На промоцијата на својата книга Мишел Обама се појави во никогаш попровокативно издание!

Поранешната прва дама се појави во неочекувано издание на промоцијата на својата книга...

Како да станете подобар фотограф?

Фотографија е популарна и креативна занимација, особено денес, кога речиси секој од нас има...

„Главен удар“ е новиот роман на Сандра Браун од кој ќе ви затрепери срцето!

Сандра Браун е една од најбараните авторки во светот, токму заради тензичната неизвесност и...