Таг:, , , , , , , , , , , , , ,

2.000 евра награда за тој што ќе го прочита стариот камен

Малото село Плугастел се наоѓа во Франција  нуди награда од  2.000 евра на тој што ќе успее да...

Прогласени се победниците на конкурсот за најдобри пејажи, а ова се најубавите фотографии!

Доколку ви треба потсетник дека Земјата е навистина неверојатно место кое изобилува со...

ЗОО Скопје започнува кампања за разубавување на зоолошката. Потребни се графитчии, уметници и креативци!

Зоо Скопје започнува со кампања која ќе трае до 30. март за разубавување на зоолошката, како и...

Објавени се победниците на натпреварот на „National Geographic“ за 2018 година

„National Geographic“ стана синоним за фотографија, следејќи ја неверојатната убавина која е...

Култура го распиша конкурсот за Романијада 2019 година: Сите млади автори имаат можност да го покажат својот талент

Како и секоја година, така и оваа, Култура го распиша конкурсот за најдобар роман меѓу...

10, 50 и 100% стипендии за втората генерација визуелни артисти и модни дизајнери на Seavus Едукативен Центар и Џолев и Уметностите

Од Seavus Едукативниот и Развоен Центар и Џолев и Уметностите ги најавија уписите за втората...

Издавачката куќа Култура распишува конкурс за „Романијада“

Имате талент и желба за пишување, но не знаете како да го пуштите вашиот глас во книжевниот...

Добитникот на РОМАНИЈАДА за 2016 година, од денес во официјална продажба

Митко Апостолов со неговата „Некои бладања од војната“ е добитникот на РОМАНИЈАДА –...

Пријавете се на TRASH FOR ART 2016, создајте уметност од отпад и освојте 30.000 денари!

Уметничките дела не се ограничени само на веќе прифатените материјали прикладни за...

НАЈУБАВО РАСКАЖАНИТЕ ПРИКАЗНИ ОД АМБАЛАЖЕН ОТПАД ДОБИЈА НАЈВРЕДНИ НАГРАДИ ОД ПАКОМАК

Дека креативноста нема граници докажаа 110 пријавени дела на овогодинешниот награден...

Конкурс за фото-приказни: #ВремеНаХерои

Радио МОФ ве повикува да учествувате на нашиот конкурс за најдобра фото-приказна на темата:...

Конкурс за зелени идеи –аплицирајте и добијте можност за финансиска поддршка од 10.000 долари

„АРНО“  во соработка со Фондот на Браќата Рокфелер (Rockefellers Brothers Fund) распишува Конкурс за...

Конкурс наТвитер: „Напиши љубов во 140 карактери“

Награден конкурс „Напиши љубов во 140 карактери“ наменет за корисниците на социјалната...

Конкурс „Лице в лице со животната средина“

Платформата за активизам, во чии рамки се печати уличното списание „Лице в лице“, упатува...