Таг:, , , , , , ,

Сродните души не се пронаоѓаат – Тие се создадени еден за друг

„Легендата вели дека сродните души не се пронаоѓаат и решаваат да бидат заедно, тие се...

Бунарот во пустината – Стара легенда со силна порака

Една стара легенда проповеда за еден бунар насред пустината кој ја гаснел жедта засекогаш.....

Не плашете се, некој од горе секогаш внимава на вас

Постои една легенда во индијанската култура за обредот на преминување на момчињата во...

Инспирирачки мисли од Коби Брајант на кои треба да се сетиме во тешки моменти

Легендата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант загина на 41-годишна возраст во хеликоптерска...

Невидливата нишка помеѓу двајца луѓе на кои им е судено да бидат заедно

Легендата вели дека постои некоја нераскинлива врска на судбината која ги спојува двајца...

Некој се сетил да ја отстрани музиката од изведбата на „We are the champions“ на Фреди Меркјури: Слушнете како звучи тој!

Песните на Фреди Меркјури, неговиот стил, неговата безгранична енергија и страст и понатаму...

7 мисли од легендарниот актер Џек Николсон кои вреди да ги запомните!

Џек Николсон е актер чии улоги секогаш оставаат силен впечаток врз гледачите. На своја 82....

Австрија тагува по Ники Лауда: Почина легендарниот шампион на Формула 1!

Трикратниот Формула 1 шампион, легендарниот Ники Лауда почина на 70-годишна возраст. Лауда ја...

Животната приказна на Карл Лагерфелд: Ги презирал децата со кои растел и сакал само еден човек

„Кога ќе ја замолев мајка ми да ми прочита приказна, таа ќе ми одговореше: „Научи да читаш“....

Сте слушнале ли за Република Карелија? Овде и камењата се свети!

Република Карелија е федерална единица во склоп на Руската федерација, сместена на самата...

Денес би славел 71. роденден! На последното обраќање кон публиката Оливер Драгојевиќ испрати порака која треба да ја запаметиме!

Познатиот хрватски пејач Оливер Драгојевиќ денес би го прославил својот 71. роденден....

Знаете ли што се „ловци на соништата“? Ова е легендата за нив!

Во многу племенски општества ширум светот се верувало дека ноќниот воздух е исполнет со...

„Бескрајна тага која ќе остане засекогаш“. 11 години подоцна семејството на Тоше открива како е да се живее без него

Вечерва, на концертот кој ќе се одржи во Вип Арената „Борис Трајковски“ во чест на Тоше...

11 години без Тоше Проески: На денешен ден балканскиот ангел отиде во вечноста

Тоше Проески загина во тешка сообраќајна несреќа на 16. октомври 2007. година кај Нова Градишка...

Кралицата на соул музиката, Арета Френклин, е во тешка здравствена состојба

Со освоени преку 20 Греми награди и бројни признанија за животно достигнување, таа заслжено...

„Цесарица“ беше најголемиот хит на Оливер, но оваа тајна за песната малкумина ја знаат

„Цесарица“ е песна која остави печат на многу генерации. Оливер Драгојевиќ зад себе остави...

Видео: Сплит се простува од Оливер, целиот град во еден глас ги пее неговите песни

Сплит плаче, Хрватска, целиот Балкан е во солзи по смртта на музичката легенда Оливер...

Еднорозите постоеле пред 30.000 години и биле огромни?

Легендите велат дека овие митски суштества наликуваат на бел коњ со рог на челото, а од...

Не знаеш кој кого… Драган Вучиќ гледачот или е обратно: Како се вика братот на сопругата? (ВИДЕО)

Фолк пејачот Драган Вучиќ е македонска водителска „легенда“! Повеќе од 25 години е на ТВ...

ЛЕГЕНДАРНИТЕ ТОТО ДОАЃААТ ВО СКОПЈЕ

Еден од најголемите американски бендови на сите времиња- ТОТО, за прв пат доаѓа во Скопје, со...