Таг:, , , , , , , , , ,

Освен за консумација, лукот е одличен во справување со болките во забите, опаѓањето на косата, проблеми со кожата…

Познато е дека лукот е еден од најмоќните борци за здравјето, а погледнете што за вас може да...

Внимавајте што јадат вашите миленичиња: Кучињата не смеат да јадат грозје, кромид и лук

Во оваа новогодишна сезона внимавајте вашите миленичиња да не јадат иста храна која ја...

Овошје и месо: Невообичаени комбинации, прекрасни вкусови!

Готвачите знаат дека тајната на добриот вкус често се крие во комбинирањето на состојките,...

Направете го овој витамински напиток и зајакнете го вашиот имунитет! (РЕЦЕПТ)

Есента со себе носи вируси, па затоа од особено значење е превенцијата, здравата и...

Овие предмети ќе ви донесат среќа во домот

Среќата зависи од духовната состојба на членовите на фамилијата, но одредени предмети, исто...

Ослободете се од болката во грбот со помош на лук и млеко (РЕЦЕПТ)

Статистиката покажува дека неиздржливата болка во грбот е на прво место на листата причини...

Вештерски котел – растенија кои имаат магична моќ

Уште од древните времиња растенијата имале многу важна улога во лекувањето и заштитните...

Консумирајте ги овие намирници во текот на зимата и не се грижете за килограмите

Се што внесуваме во нашето тело, поминува низ црниот дроб. Ако сте склони кон лоши...

Подарок од природата: Три најсилни антибиотици

Овие три намирници претставуваат вистинско богатство од природата.  Масло од оригано Ова...

Јадењето лук е здраво, но предизвикува непријатен здив. Еве решение за тоа!

Ниеден оброк не еднакво вкусен доколку во него нема барем малку лук. Но, по јадењето останува...

Како да го зајакнете имунитетот? Следете ги овие совети и ќе бидете здрави во текот на зимата

Два пати годишно, во пролет и во есен, треба да се земаат витамински додатоци по поголема...

Здивот нема да ви мириса откако ќе јадете лук ако го направите ова

Сите знаеме колку е непријател мирисот на лук откако ќе го консумираме. Лукот е многу здрав,...

3 обични сунѓери ставите во фрижидер: Трик кој ќе ви заштеди многу пари (видео)

Идеите на обичните луѓе се навистина неверојатни! На пример, дали сте знаеле дека со ставање...

Ставете лук под перницата или скријте го во џебот – еве зошто

Веројатно сте слушнале дека некои луѓе го ставаат лукот под перница пред да одат на спиење....

Кои билки го помагаат снижувањето на високиот крвен притисок?

Редовното консумирање на супи од зеленчук можат да го нормализираат крвниот притисок и да...

Кои намирници не треба да се чуваат во фрижидер?

Иако често веруваме дека чувањето на намирниците во фрижидер е најдобар начин за одржување...

Италијани произведоа лук без непријатен мирис

И додека лукот е исклучително здрав поради своите антибактериски, антивирусни и...

Лукот го зајакнува имунитетот за само 3 часа !!!

Започна сезоната на настинки, а еден од најстарите лекови против настинката е лукот. При...

Како за помалку од една минута да го намалите високиот притисок

Ве мачи висок крвен притисок? Секако, тоа значи дека треба да се обратите на лекар, да ја...

Според истражувањата, жените ги преферираат оние мажи кои ја јадат оваа храна

Оној кој кажал дека не треба да се јаде лук пред љубовен состанок бил во голема заблуда. Да,...