Таг:, , , , ,

„Медена земја“ прогласена за најдобар филм според Њујорк Тајмс

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ никого не остава рамнодушен, а доказ за тоа...

Германскиот диџеј и продуцент Свен Ват за затворањето на Таксират Фестивал #21

После главната вечер на 21. издание на Таксират во сабота на 7-ми декември, во недела не...

#ИнстаСреќа хаштаг на денот: Најубавите фотографии со #galicnik

На 450 метри надморска височина Галичник претставува убаво живописно село во центарот на...

Запознајте ја Бугарката Gabby G која настапи на „One Love Tour“ 2019 и ги воодушеви Скопјани со песна на Тоше Проески

Една љубов преку границите на Македонија и Бугарија. Најдоброто од двете држави за сите...

#ИнстаСреќа хаштаг на денот: Најубавите фотографии со #македонија

Македонија… Парче земја со повеќе од 50 езера и 34 планини повисоки од 2.000 метри, национални...

Среќа на денот: Македонските одбојкари го поразија и домаќинот Словенија

Машката одбојкарска селекција на Македонија е во осминафиналето на Европското првенство,...

Честит 8-ми септември, Ден на независноста!

Овој празник ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и...

ПОПУЛАРНИОТ ТАСКО СО УШТЕ ЕДЕН ХИТ ЗА ОВА ЛЕТО

Популарниот Таско со уште еден хит за ова лето, а „GRAN TURISMO“ веќе има илјадници прегледи на...

Витаминка ќе стипендира студенти на Машински и на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Витаминка ќе додели 4 целосни стипендии за додипломски студии за академската 2019/2020 година....

АКУД „Мирче Ацев“ го најавува 40. Меѓународен студентски фолклорен фестивал

Академското културно-уметничко друштво Мирче Ацев го најавува 40. јубилејно издание на...

Марија Спасовска ќе ја претставува Македонија на Интернационалниот фестивал за филмска музика Тралала во Охрид!

Да и’ дадеме поддршка на Марија Спасовска на Интернационалниот фестивал за филмска...

По продолжениот викенд следува уште еден неработен ден: Ова се неработните денови до крајот на годината!

Зад нас е продолжениот викенд за Илинден, а набргу не очекуваат уште два неработни денови. 28...

Во Охрид почнува 52. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

Седумдесет и пет стипендисти што го изучуваат македонскиот јазик, литература и култура, се...

Од 5 до 18 август ќе се одржи Светското првенство во параглајдерство во Крушево

Светското првенство во параглајдерство ќе се одржи од 5 до 18 август, во кое ќе учествуваат 150...

Преспа – природа преку границите која опфаќа 3 држави и 3 национални паркови! (ВИДЕО)

Преспа е првата прекугранична заштитена област на Балканот која опфаќа 3 национални паркови...

Скопје се сеќава: 56 години од катастрофалниот земјотрес кој го погоди нашиот град!

На 26 јули 1963 година во 05:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по...

Македонија е втората најевтина земја за живеење, поевтина е само Турција, а во Исланд животот е најскап!

Според последните податоци на Еуростат, Македонија е втора најевтина земја за живеење, а...

Од 26. јули „Медена земја“ ќе се прикажува во кината во САД

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) од 26 јули ќе се прикажува во кината во САД....

Прекрасни фотографии од пребројувањето на штрковите во Чешиново

Чешиново-Облешево е Европско село на штркот за 2013 година. Здружението „Оризова братимка“...

По победата Ѓоковиќ се огласи: Ќе дојдам во Македонија, мора да го видам Охрид!

Вчеравечер се одржа финалниот меч на Вимблдон помеѓу најдобрите тенисери во светот Новак...