Таг:, , , , , , , , , , , ,

Намалете ги менструалните грчеви со вежбање, ѓумбир и течности

Употребата на ѓумбир,лесните вежби и течностите ги намалуваат менструалните болки....

Ви благодариме што гласно го изговоривте зборот „менструација“ и придонесовте за општество без табуа и отворен разговор за менструацијата

Изминативе денови сведоци бевме на жестоки полемики околу менување на зборот...

Дали нѐ очекува уште една промена на име: Менструација ќе се преименува во „фемструација“ или „женструација“

По објавување на информацијата дека највлијателните женските лоби здруженија од Европа се...

„Менструација“ ќе стане „фемструација“ – голема победа за феминистките ширум светот

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, силното женско лоби извојува уште една...

Ова смуди ги намалува менструалните болки! (РЕЦЕПТ)

Ако сте една од оние жени кои секој месец имаат проблем со болната менструација, направете...

Во овие ситуации жената може да забремени и за време на месечниот циклус

Веројатно сте размислувале со партнерот да се впуштите во авантура во текот на циклусот...

Преку овие штетни навики се зголемуваат менструалните болки

Постојат навики кои ги практикуваме за време на менструалниот циклус кои ги зголемуваат...

Научно докажано: Вашата менструација открива колку долго би можеле да живеете

Истражувањето спроведено на Универзитетот во Сан Диего, чии резултати се објавени во...

Најдобрите секс пози за време на месечниот циклус

Сексот за време на месечниот циклус не е ништо ново и ништо страшно. На некои парови им се...

Тампон кој ви ветува пријатен секс за време на менструацијата

Стартап компанијата “Flex” ги дизајнираше специјалните тампони за кои тврдат дека ќе...

За понежниот пол ! Ако ви се случуваaт овие проблеми со менструацијата, обратете се кај гинеколог !

Тегобите кој се пропратни со менструацијата се воглавно вообичаена работа со која секој...

Како точно да го пресметате терминот за породување?

Бременоста во просек се смета од првиот ден на последната менструација, трае 288 дена односно...

Што помага при болни менструации?

Многу жени се соочуваат со болни менструации чија причина е силното грчење на матката. Како...

СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕСЕЧНИОТ ЦИКЛУС

Не постојат медицински причини за апстиненција од секс додека имате менструација. Дознајте...

Пет грешки, заради кои тампоните можат да ви го загрозат здравјето

Многу жени, за време на менструација користат тампони. Сепак има многу начини како да си го...

МЕНСТРУАЦИЈА И ЛЕТУВАЊЕ: 5 одговори на најважните прашања

Толку очекуваниот годишен одмор на море и токму првиот ден добивте менструација. Ова...

Крварите а немате менструација?

  Многу жени се соочиле со абнормално вагинално крварење. Крварењето се смета за...

ВИДЕО: Што доколку мажите имаа „добиено“?

WaterAid UK издадоа серија на смешни видеа за тоа што ќе се случуваше со светот доколку мажите...

Причини поради кои вашата менструација доцни

Различни заболувања, начинот и квалитетот на животот може да бидат значајни фактори кои го...