Таг:, , , ,

Грижете се за менталното здравје во време на коронавирус

Голем број на чувства нѐ преплавуваат размислувајќи за коронавирусот. Се грижиме за себе и...

Зеленилото ја поттикнува среќата: Како влијае врз менталното здравје?

Научниците откриле дека животот во близина на природата доста влијае врз ментално и...

Бидете претпазливи – Ова се најчестите нездрави навики кои луѓето ги практикуваат кога се дома

Безбедноста од коронавирусот е висока доколку седите дома, но внимавајте и на овие нездрави...

Отпорни на негативности: 7 трикови за зајакнување на менталната сила

Сите понекогаш се чувствуваме уморно и истоштено, но со овие 7 трикови за ментално...

Менталното здравје е приоритет – Практикувајте ги овие нешта секојдневно

Менталното здравје е најважно, затоа секојдневно практикувајте ги овие нешта за да...

Познат неврохирург открива: Овие 3 одлуки треба сите да ги донесеме – тие ќе го зачуваат нашето ментално здравје!

Ова се и неговите одлуки Неврохирургот и писател Марк Меклофин вели дека ова се три поголеми...

Официјално потврдено: Озборувањето е добро за вашето здравје!

Еве зошто! Озборувањето е на лош глас, но ако го правите тоа, треба да знаете дека е корисно за...

Луѓето кои повеќе плачат се ментално посилни

Плачењето е знак за психичка стабилност и цврстина Зошто некои личности плачат дури и на...

Во животот е најважно да имате миг за себе

Со секој изминат ден постојано сме во брзање за нешто. Било да е тоа работна или домашни...

Зошто е препорачливо секојдневното истегнување?

Сите знаеме дека истегнувањето е еден од наједноставните методи за зголемување на...

Каде е границата помеѓу силната желба за секс и зависноста од него?

Да се има активен сексуален живот е нормално и природно, но како да знаеме дека не сме ја...

9 стереотипи за депресијата

Депресијата е болест со која се соочуваат многумина. Бројката на луѓето кои страдаат од...

Бритни Спирс се наоѓа во установа за ментално здравје поради големиот стрес од болеста на татко и

Бритни Спирс минатата недела се пријавила во установа за ментално здравје, каде што ќе...

Фановите во шок: Џастин Бибер најави повлекување од музичката сцена!

Џастин Бибер (25) има проблем со менталното здравје, па поради тоа донел одлука да се повлече...

Илустрации кои ќе ви помогнат да ја зајакнете љубовта кон себеси!

Емоциите кои ги предизвикува тагата и осаменоста се инспирација за овие илустрации на...

Имате кошмари? Постои начин да се ослободите од нив!

Кошмарите можат да бидат непријатни кога ќе станат чести. Тие, не само што го нарушат вашиот...

Ова се психолошките придобивки од вежбањето кои се многу значајни за менталното здравје

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести, препорачува минимум два и пол...

3 причини зошто морето е корисно за менталното здравје

Ако не живеете во близина на море, можеби е време да размислите да одвоите денови за да ги...

Совети за луѓето кои патат од депресија: Како да ја пронајдат љубовта на својот живот?

Запознавањето со нова личност и излегувањето е особено тешко за луѓето кои се борат со...

ДОСТОИНСТВЕН ЖИВОТ И СОЦИЈАЛНА ПРАВДА ЗА ЛИЦАТА СО МЕНТАЛНИ БОЛЕСТИ

Менталното здравје и благосостојба се од фундаментално значење за нашата колективна и...