Таг:, , ,

Молитвата ќе ја најдеш таму каде што ќе мирува твојот ум! †

Возљубен во Христа брате мој, се молам да си добро. Денеска го добив твоето писмо и ти...

Молитвата на тројцата Божји слуги – Мудра приказна

Во еден брод кој пловел по морето, патувале неколку аџии и еден бискуп. Пловејќи стигнале до...

Драг Боже, ти ја знаеш мојата потреба и ова го ставам во Твои раце

Еднаш една жена со измачен и тажен лик влегла во една продавница. Му пришла на сопствениот со...

„Молбите до Бога“ – Мудра приказна за вербата и човечноста

Милијарди луѓе стоеле околу Божјиот престол. Многумина биле воодушевени, а некои биле...

Приказна за црвениот чадор – Колкава е всушност вербата на верниците

Земјата била сува и испукана, затоа што веќе долго време не заврнал дожд. Овенатите жолти...

#СедиДома и слушај македонска музика: Дац, Александар и Војче и го честитаат роденденот на Виолета Томовска

Ги почитуваме мерките и седиме во своите домови, а ова е одличен повод да уживаме во онлајн...

Најубава молитва: Господе, прати ми некој кој има храброст да ми ја каже вистината, но да ми ја каже со љубов…

Ни сеќавањето на минатото, ни соништата за иднината. Помогни ми да бидам тука и сега и да го...

Драг Боже, не ми дозволувај да го засакам она што не е судено да биде мое

Немој да дозволиш да се задржам на она што треба да го пуштам. Немој да дозволиш да го сакам...

Верувајте во тишината – Бог знае што држите во себе дури и кога не гo кажувате тоа

Бог знае што се крие во вашето срце и пред да ја отворите својата уста и да го изговорите тоа...

Го направив ова и моите желби почнаа да се остварувааат: исповед на жена на која универзумот и ги исполнува молитвите

Желбите почнаа да експресно да се остваруваат – во што е тајната! Веројатно безброј пати...

Денеска се празнува Успение на Св. Ана: Се верува дека таа е надеж за неплодните жени!

Денеска е 25. јули според Јулијанскиот календар и на овој ден се празнува Успение на Св. Ана,...

Грчка црква ќе благословува шума за да ја заштити од инсектите

Една црква во северна Грција соопштила дека се подготвува да благослови шума близу Солун...

Муслиманите го прославуваат Рамазан Бајрам

Денес, муслиманите го слават верскиот празник Рамазан Бајрам, а за сите граѓани е неработен...

Ја заменив жената со помлада и сега живеам како затвореник: Мојот живот е пекол!

Овој човек зад себе има брак со сопругата со која имал семејство, но еден ден одлучил сѐ да...

Денеска е денот кога на секој верник му се исполнува најголемата желба

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е денот на Св. свештеномаченик...

Пу, пу, пу: Како да се заштитите од уроци!

Уроците се најопасни кога злобен поглед пропратен со зборови на восхитување и чудење. Тогаш,...

Светецот кој штити од болести: Денеска кажете ја оваа молитва

Светец кој ја држи чумата во синџири Празникот на светиот свештеномаченик Харалампиј...

За сите кои постат: Кон овие правила мора да се придржувате

Божиќниот пост кој веќе започна ќе трае 40 дена, односно до Божик 7 јануари – денот на...

Во петок е голем женски празник: За што да се молат жените?

Православните верници во петок го одбележуваат празникот Покров на Пресвета Богородица...

Милиони деца се помолија за мир во светот! Да, ова е сликата којашто вреди да ја запомните!

Фотографијата од деца во молитва инстантно се прошири на друштвените мрежи, а грстот од...