Таг:, , , , ,

Вашите мисли не се вистинити – Факти кои докажуваат дека не треба да верувате во се што мислите

Просечниот човек има повеќе од 50 000 мисли дневно. Мислите ли дека имате 50 000 вистинити мисли...

Време е за велосипед: Добро здравје и фит тело!

Сончевото време веќе пристигна, па време е да го извадите велосипедот и да почнете да го...

Најновите истражувања конечно открија – Мажите почнуваат да созреваат дури во овие години

Веројатно многу пати сте го слушнале изразот дека „мажите никогаш не созреваат“, односно...

На жените им треба повеќе сон отколку на мажите, затоа што повеќе го користат мозокот

Во просек жените спијат 20 минути повеќе од мажите. Резултатите од истражувњето во кое...

Ако често заборавате тоа е всушност знак на висока интелигенција

Ако сте едни од оние кои постојано ги забораваат секојдневните нешта кои обично луѓето ги...

5 навики што го одржуваат вашиот мозок помлад: Еве како да ја одржувате виталноста на организмот!

Телото на некои 80-годишници изгледа како двојно помладо. Имаат одлична меморија и одлични...

Ако имате многу пријатели, го намалувате ризикот од една болест: Еве како пријателството го чува вашето здравје

Постојат многу различни начини да се зачува мозочната активност на мозокот, но овој е...

Нема да ви се верува, но оваа храна ве прави попаметни

Намирници кои му помагаат на вашиот мозок да функционира подобро Кога ќе слушнеме дека...

Најмоќните природни антидепресиви: Овие билки ви го враќаат доброто расположение!

Овие растенија успешно се борат со опаѓање на концентрацијата, нервозата и лошото...

7 начини како да ја зачувате добрата меморија

Веќе при првите знаци на губење на меморијата, колку и да се краткотрајни, многу е важно да го...

На жените им е потребен повеќе сон отколку на мажите бидејќи повеќе го користат мозокот

Резултатите од истражувањата во кои учествувале 210 мажи и жени покажале дека на жените им е...

Тест со бои кој ја открива вашата ментална возраст: Проверете колку е стар вашиот мозок?

Дали ја знаете својата ментална возраст? Сѐ што треба да направите е да изберете еден...

5 одлични начини да ја зголемите силата на вашиот ум!

Патувањето кон самоподобрувањето започнува со фокусирање на внатрешните аспекти на вашата...

Кој пол почесто пати од депресија и зошто?

Преку 300 милиони луѓе во светот патат од депресија, а меѓу нив повеќе има жени. Се проценува...

Решение за Алцхајмеровата болест, зависностите, депресијата: Со имплант ќе се стимулира мозокот и ќе се лекува

Научниците се на чекор од воведување на нов третман при зависностите. Се работи за длабока...

Сексот го подобрува помнењето на жените

Канадските научници истражувале дали сексот може да го подобри помнењето кај жените за...

Добро здравје и фит тело – време е за велосипед!

Сончевото време веќе пристигна, па време е да го извадите велосипедот и да почнете да го...

Сите синооки се роднини?

Окото е најбрзиот мускул во телото. Трепкањето вообичаено трае 100-150 милисекунди, а во просек...

Пливањето совршен избор при стрес и депресија

Секоја физичка активност, како што е веќе познато – помага во зачувување и унапредување...

Направете го најдоброто за себе и спречете го губитокот на помнење!

Губитокот на помнењето е физиолошки процес со текот на стареењето. Многу луѓе пробуваат да...