Таг:, , , , , , , , , ,

15 мисли на Ернест Хемингвеј кои ќе ве натераат да размислите

Ернест Хемингвеј преку својот стил на пишување го потресе светот на литературата. Овој...

Подобро еден ден како лав, отколку сто години како овца: Најпознати италијански поговорки!

Италијанците се познати во поговорките, а ова се некои од оние најинтересните! Подобро матно...

10 важни животни лекции кои ги научивме од книгите на Паоло Коелјо

„Затоа што не живеам ниту во минатото ниту во иднината. Ме интересира само сегашноста. Ако...

10 вистини кои упорно ги забораваме: Запомнете ги и променете го животот!

За да ја научиме лекцијата конечно, понекогаш е неопходно да ја повториме 100 пати. Ова се...

Среќен брак: 10 златни правила за вечна љубов!

„За успешен брак, потребно е да се заљубите повеќе пати, секогаш во истата личност“,...

На денот на жената ги споделуваме најубавите мисли кои ја опишуваат!

Жената е секојдневна инспирација во светот околу нас. За неа се напишани најубавите песни,...

Мудри мисли од Леонардо да Винчи кои ќе ве натераат да размислите

Леонардо да Винчи бил познат италијански ренесансен архитект, пронаоѓач, сликар.. Зад себе...

Мудри мисли од Ошо: Размислувајте на овој начин и ќе бидете среќни, а грижите ќе исчезнат!

„Сѐ е достапно, но вие сте отсутни. Јас сакам луѓето да разменуваат многу едноставни факти,...

Животни лекции на Мајка Тереза: Луѓето се себични и нелогични, сепак треба да им простиме!

Агнеса Гонџа Бојаџи е родена во 1910. година во Скопје. Потекнува од албанско-католичко...

Ова се десетте правила на Ганди за менување на светот

Ги насочуваме нашите мисли убедувајќи се себеси дека промените се случуваат однадвор и дека...

Прекрасни цитати за љубовта на таткото кон своите деца

Во нашиот живот ретко која личност има толкаво влијание како родителите. А татко, не може да...

Најубавите цитати од Момо Капор

Момо Капор е синоним за квалитетна експресија без разлика дали се работи за пишан збор,...

ВО ЖИВОТОТ НАЈВАЖНА Е ЉУБОВТА, СЕ` ДРУГО Е ЗАЛУДНО – 26 МУДРОСТИ ОД ТИБЕТ

26 упатства за животот од тибетските мудреци. 1. Ако ти се допаѓа – искажи се. 2. Ако не ти се...

15 мудрости од таткото на мотивацијата: Не го привлекувате она што го сакате, туку она што сте!

Вејн Дајер е мотивациски говорник, терапевт и автор кој многумина го сметаат за „татко на...

Љубовта е најважна во животот: 25 животни мудрости од Тибет

Секојдневната брзаница создава неверојатен стрес и притисок кај човекот. Потребна е голема...

22 мудри арапски поговорки кои ќе ви го прочистат умот

Од историска гледна точка, Блискиот Исток важи за лулка на цивилизацијата, а културното...

Брилијантни изјави од доктор Хаус кои ќе ве потсетат на реалната страна од животот

Арогантен, саркастичен, досетлив, духовит и генијален. Доктор Хаус е еден, единствен и...

13 цитати од Сунѓерот Боб Панталоновски според кои треба да го живееме животот

Сунѓерот Боб Панталоновски е анимирана серија која одбележа многу детства и која сѐ уште го...

10 неверојатни мисли на Нелсон Мандела

На денешен ден е роден Нелсон Мандела во 1918 година, првиот црнец претседател на...

Мисла на денот: Грешката што си ја направил…