Таг:, , , , , ,

Сурови вистини за животот кој ќе ве направат помоќни

Животот е прекрасен и чудесен. Но никако не е лесен. Некогаш е многу тежок, а некогаш самите...

Мажот и рекол на жената дека е стара и непривлечна, а жената му дала одличен одговор!

Брачен пар биле во брак веќе 30 години. Еден ден, мажот се загледал во жената и ѝ рекол: „Драга,...

Мудри мисли од Платон за љубовта, животот и човечкото однесување

Платон е познат грчки филозоф и еден од најинтелигентните студенти на Сократ. Како млад,...

Ништо не е посилно од мајката која останува сама…

Ништо не е посилно од мајката која останува сама. Мајката која е и татко, мајка, советник,...

Ти си таа која го живееш својот живот, направи го добар!

Постојат одредени мигови во животот кои не дефинираат. Во тие мигови секоја акција и...

Приказна за животот – кога ова ќе го сфатиш, ништо повеќе нема да биде исто

Понекогаш луѓето доаѓаат во твојот живот, чувствуваш и веднаш знаеш дека треба да бидат...

Вистинскиот пријател е богатство кое нема цена. Ова се најубавите цитати за пријателството!

Секој го бира својот пријател според своите навики, сфаќања, ставови и размислувања....

Најсилните цитати од револуционерот Че Гевара

Ернесто Гевара, или познат како Че Гевара бил марксистички револуционер и сојузник на Фидел...

Правила за среќен живот од Далај лама: Заштитете се од токсичните луѓе и негативната енергија

„Оддалечете се од оние кои секогаш ви зборуваат за своите проблеми, катастрофи, стравови и...

Го чувствуваме присуството на есента: Ова се најубавите цитати за ова годишно време!

Есента пред неколку денови и официјално пристигна. Со мирисот на првиот септемвриски дожд и...

Научи од мудриот, тоа е голема корист и научи го другиот, тоа е големо задолжение: Најубавите цитати на Доситеј Обрадовиќ

Поминаа 280 години од раѓањето на Доситеј Обрадовиќ, српскиот просветител и реформатор....

„Животот почнува тогаш кога човек ќе се соочи со безнадежноста и очајот“

„Кога човек ќе се најде себеси во ситуација од која нема излез ќе сфати колку е животот...

7 животни лекции од најскромниот поранешен претседател на Уругвај

Вака треба да изгледа еден претседател. Вистински лидер кој е скромен и сочувствителен....

Духовити цитати од познатите дами за љубовта и односот помеѓу мажот и жената!

На нивните изјави со задоволство се присетуваме. Романтичниот однос помеѓу мажот и жената е...

Најубавите цитати за пријателството

Пријателствата е најскапоценото нешто во животот на секого. Пронаоѓањето на вистински...

Како старееш сѐ повеќе ќе сфаќаш дека часовникот од 300 долари и оној од 30 покажуваат исто време…

Како ќе старееш сфаќаш дека часовникот од 300 долари и оној од 30 покажуваат исто време. Во...

Најинспиративните цитати од Џони Деп

Џони Деп е еден од оние од оние познати личности за кои слободно можеме да кажеме дека е жива...

Најдобрите цитати за љубовта кои некогаш биле кажани

Секој кој бил допрен од љубовта, а секој човек барем еднаш во животот бил, има нешто што да...

Стави на јадица пофалби, па ќе уловиш будали: Најмоќни руски поговорки!

Руски поговорки кои ќе ве натераат да размислите за животот и неговите принципи. Со скапата...

Секој човек е барем пет минути дневно будала. Вистинската мудрост се сведува на тоа временскиот лимит да не се надмине: Мудри мисли од Дејл Карнеги

Писателот, психолог и педагог Дејл Карнеги размислувал и живеел по принципот „во светот...