Таг:, , , , ,

“Иднината на образованието во време на коронавирус” – Американска Гимназија Скопје

Предизвик за иднината: средно образование во време на коронавирус Иднината на...

Интелигенцијата не се мери со дипломата и училиштето, туку со овие нешта

Многу луѓе мислат дека дипломата на човек ја одредува неговата интелигенција – но тоа е...

Учете ги своите ќерки да бидат жени кои кога одат по улица земјата ќе се тресе од нив…

Учете ги своите ќерки да бидат жени кои кога одат по улица земјата ќе се тресе од нив. Не им...

Пет работи кои никогаш нема да излезат од мода: Уживајте во она што е навистина важно!

Не постои тренд што може да биде пред, на пример, образованието Денес е скоро се мода. Од...

Лесно е да се биде школуван, тешко е да се биде образован

Голем проблем во денешницата е тоа што младината не чита. Речиси никако. Тоа се луѓе на кои...

Илон Маск: Не го мешајте школувањето со образованието. Не одев јас на Харвард, туку луѓето кои работат за мене!

Пронаоѓачот и претприемник Илон Маск, не е обожавател на традиционалниот модел на...

Витаминка ќе стипендира студенти на Машински и на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Витаминка ќе додели 4 целосни стипендии за додипломски студии за академската 2019/2020 година....

Она што сте го направиле, ќе ви се врати: Доброто секогаш го наоѓа својот пат!

Ова е приказна која нема да ве остави рамнодушни. На почетокот на дваесетиот век, еден...

Колку родители денес би напишале вакво писмо до учителот на своето дете?

Прочитајте го писмото што Абрахам Линколн му го напишал на учителот на првородениот син,...

Родени сте во јули? Ова се 6 научно докажани причини зошто сте посебни!

Бидејќи ја отворивте оваа статија, веруваме дека или сте родени во јули, или пак имате некоја...

5 одлични начини да ја зголемите силата на вашиот ум!

Патувањето кон самоподобрувањето започнува со фокусирање на внатрешните аспекти на вашата...

Американски милијардер го отплатил студентскиот долг од 40 милиони на цела генерација!

Околу 400 дипломци од колеџот „Морхаус“ во Атланта, Џорџија, добиле неочекувано голем...

Не е се во изгледот: Ова е главниот критериум за жените при изборот на идеален партнер!

Жените помлади од 40 години поставуваат високи критериуми при избирањето на партнерот преку...

5 луѓе во светот кои имаат повисок коефициент на интелигенција дури и од Ајнштајн

Тие се генијалци, нивниот коефициент на интелигенција е супериорен, а знаењето кое го имаат...

Заборавањето е знак за повисока интелигенција?

Дали му љубоморевте во школо на детето кое можеше се да запомни и тестовите му беа многу...

3 причини зашто читањето книги е добро за децата

Живееме во време кога повеќето луѓе се фокусирани на дигиталниот свет, дури и кога станува...

Запознајте го Томби, мачорот кој оди во училиште во Турција

Томби оди во училиште речиси секој ден, ретко пропушта час или доцни. Тобми поголем дел од...

Првата македонска книга со успешна Kickstarter кампања: Брендот Tip of the Week® се шири глобално

Славица споделува како со неформално образование до нова успешна кариера

Во океанот од информации на интернет, секогаш има место да се сподели успешна приказна. Ова...