Таг:, , ,

Сè што не сте знаеле за мандарините

Мандарината е послатко цитрусно овошје отколку портокалот. Содржи малку калории (45 kcal / 100 g),...

Банана – извор на здравје и убавина

Бананите отсекогаш се сметале за здраво овошје, но зошто? Што ги прави толку вкусни и зошто...

Најздравото овошје на светот – бобинката која го спасува животот

„Убива“ вируси, канцерогени ќелии, го успорува стареењето. Ја нарекуваат намирницата на...

Еве како да исчистите калинка за само 30 секунди! (ВИДЕО)

Многумина не ја сакаат калинката токму поради тоа што се лупи тешко. Но, по ова видео може да...

Ова овошје го намалува стресот и го смирува нервниот систем: Дознајте кое овошје го активира хормонот на задоволство

Совршена е за ужина, слатки и овошни салати, а еве кое овошје помага да се смири нервниот...

Откриен клучниот фактор кој го спречува стареењето?! Го има во оваа ефтина и лесно достапна храна!

Во една неодамнешна студија, научниците тестирале 10 различни флавоноиди, соединенија кои...

Направете вкуснo смути од шумско овошје: Еликсир за здравје и убавина

Шумското овошје има многу придобивки за организмот, а вкусот додатно ќе дојде до израз во...

Смоквите како лек – погледнете за што можат да ви помогнат и за што се добри

Сушените смокви секогаш можете да ги најдете во супермаркет, но свежите смокви се многу...

Намирници кои ги консумирате секојдневно, а најчесто создаваат главоболки

Внимавајте, консумирањето на овие намирници ги стеснува крвните садови, што предизвикува...

Мандарини во чоколадо: Освежувачки десерт за 5 минути

Исто како што на пролет сакаме да се почастиме со јагоди со чоколадо, така и во другите...

Дали сувото овошје е штетно за нас?

Мора го откриеме овој мит, затоа што е навистина вкусно! Сите сакаме да консумираме во текот...

ЈАБОЛКО ДИЕТА – Здраво намалување на килограмите за само неколку дена: Еве како да го јадете ова прекрасно овошје и да ги отстраните маснотиите

Како јаболката ни помагаат да ги намалиме килограмите – одличен трик за здраво слабеење!...

Ги намалува килограмите, го зајакнува имунитетот и штити од дијабетес: Што е можно поскоро започнете да јадете лековит кумкват

Агрума за која се верува дека е поздрава од лимонот – еве кај кои заболувања помага...

Како овошјето спречува да ослабете – и што во врска со тоа можете да направите

Дали знаете дека овошјето не треба да се јаде во неограничени количини? Факт е дека овошјето...

Магија од вкусови: Направете сочна овошна торта! (РЕЦЕПТ)

Направете вкусен десерт за целото семејство! Состојки: 150 г мелен кекс 250 г путер 400 г слатка...

ЕДЕН ОД НАЈБАРАНИТЕ РЕЦЕПТИ: Еве како да го направите совршениот ПОХОВАН СЛАДОЛЕД!

Ќе уживате во вкусот на овој специјалитет! Потребни состојки: 500 гр сладолед, 2 јајца, чаша...

Седум импресивни придобивки од кајсијата за здравјето и убавината

Вкусно и убаво, ова овошје е полно со хранливи материи и антиоксиданти. Денес ви ги откриваме...

Летото е вистинско време за следново мени: Диета со краставици и домати!

Со диета од краставици и домати, можете да ја добиете формата за која отсекогаш сте сонувале....

Џенифер Лопез ни го открива рецептот за омилениот утрински пијалок кој и дава енергија на нејзините настапи

Латинската дива Џенифер Лопез која во моментов е низ турнеја по светот, а нејзините настапи...

Не дебелее, го успорува стареењето и изобилува со витамини: 6 одлични ефекти од дињата врз организмот!

Дињата треба да ја консумирате што повеќе додека ја има, а затоа постојат најмалку 6 причини!...