Таг:, , , , , , , ,

Џорџ Орвел, најголемиот пророк на 20. век: Народот кој избира корумпирани лопови не е жртва туку соучесник!

Далечната 1950. година, почина Ерик Артур Блер, познат како Џорџ Орвел. Овој писател зад себе го...

Коби Брајант и Паоло Коелјо работеле заедно на создавање на нова детска книга која нема да биде објавена

Веста за трагичната смрт на Коби Брајант, неговата ќерка и останатиот дел од патниците во...

Маркес: Кога Бог би ми подарил парче живот..

„Би им докажувал на луѓето колку грешат кога мислат дека заљубувањето престанува кога ќе...

Порака до секоја жена: Ти си кралица!

Робин Шарма со најубавата порака до сите жени  „Тоа што денес си тука, не е случајност....

Моќна порака за почеток на 2020 година: Еве кој е вистински богат човек

Ако го направите ова во 2020 година, ќе станете вистински богат човек! Успехот доаѓа само кај...

„Дури и најтемната ноќ ќе заврши и сонцето повторно ќе изгрее“: Најпознати мисли од Виктор Иго за љубовта и животот

Виктор Иго, писател, поет, драмски писател, бил еден од најзначајните претставници на...

Паоло Коелјо: „Добро е да почувствувате и тага, да ја нема не би знаеле што е среќа“

Мораш да се привикнеш на малку тага. Нема да знаеш што е среќа, ако немаш со што да ја...

Една година од смртта на Горан Стефановски: Ова се некои од неговите безвременски цитати кои ја отсликуваат сржта на македонскиот живот

По кратко боледување, на 66. годишна возраст почина еден од најзначајните писатели на...

Максим Горки: Само на глупавиот животот му изгледа едноставен

Максим Горки е легендарен руски писател, но и политички активист. Негови најпознати дела се:...

Не е срамота да се биде сиромашен. Срамота е да бидеш евтин: Цитати на Василиј Шушкин

Василиј Шукшин бил руски писател и уметник кого татковината никогаш не го заборавила,...

25 култни цитати на Габриел Гарсија Маркес

Го сакаме поради неговите дела обвиени со митови и мистерии, кои може да ги читаме повторно и...

Едуардо Галеано: „Живееме во свет каде што свадбите се поважни од љубовта, а изгледот од паметот!

Едуардо Галеано е уругвајски писател, автор на меѓународни наслови, кој на своите читатели...

7 едноставни чекори до вистинска среќа: Добредојдовте во посреќен живот

7 чекори за секој што сака да биде среќен и ќе ве научат дека среќата доаѓа одвнатре. Книгата...

Мигови | Хорхе Луис Борхес

Мигови Ако би можел да го живеам повторно мојот живот, би правел повеќе грешки отколку што...

Не заборавај да бидеш среќен | Пабло Неруда

Полека умира оној кој не патува, оној кој не чита, оној кој не слуша музика. Оној кој е...

15 мисли на Ернест Хемингвеј кои ќе ве натераат да размислите

Ернест Хемингвеј преку својот стил на пишување го потресе светот на литературата. Овој...

Саемот на книга е во тек: Денес, дружење со најпопуларниот словенечки автор за деца и млади – Винко Модерндорфер

Во ВИП Арената „Борис Трајковски“ од 8 до 14 мај се одржува 31. Саем на книгата, на кој...

Најмоќните мисли за животот, среќата и љубовта од Габриел Гарсија Маркес!

Габриел Хозе Гарсија Маркес е колумбиски писател, новинар, издавач и политички активист....

10 важни животни лекции кои ги научивме од книгите на Паоло Коелјо

„Затоа што не живеам ниту во минатото ниту во иднината. Ме интересира само сегашноста. Ако...

Животни мудрости од Оскар Вајлд: „Некои луѓе шират среќа каде и да одат, додека други ја шират кога одат“

Ви претставуваме некои од најубавите цитати на големиот писател Оскар Вајлд: „Кога бев...