Таг:, , , , , , , ,

Ако се плашите од турбуленции во авионот, секогаш бирајте го ова место!

Стјуардесите и екипажот во авионите откриваат кое место во авионот е најмирно. Ако се...

Годишниот одмор е исклучително добар за срцето и умот

Научниците откриле дека годишниот одмор е исклучително добар за срцето и умот. Според...

Сокот од домати ги намалува холестеролот и крвниот притисок

Доматот е многу застапен на нашите трпези. Но, дали знаете дека тој помага во намалувањето на...

Кајсиите се ваш сојузник во зачувување на здравјето

Сезоната на кајсии е во полн ек. А, тие освен што се извонредно вкусни, имаат многу позитивни...

Направете сок кој ќе го победи заморот во вас! (РЕЦЕПТ)

Намалениот внес на витамини и физичката неактивност се само две причини за замор, а заморот...

Ова е најдлабоката точка во светот: Погледнете како изгледа! (ВИДЕО)

Виктор Весково со подморница се спуштил во најдлабоката дупка во светот, Маријанскиот ров,...

Дали гумите на авионот може да експлодираат при слетување на авионот?

Многу луѓе чувствуваат страв од идејата за патување со авион. Некои се плашат од авионска...

Сакала да ги зголеми усните, а доживеала хорор сценарио! (ВИДЕО)

Рејчел Кнапир од Велика Британија решила да ги зголеми усните, а по зафатот речиси ќе...

Сите ги знаеме добрите, а ова се „лошите“ страни на интелигентните луѓе

Добро е да се биде интелигентен, но сите работи ги имаат и своите лоши страни. Ова се...

Секое утро нека ви започне со сок од морков. Прочитајте кои се здравствените придобивки!

Во морето од модерни намирници и диетални суплементи забораваме на основната храна која...

Грешки кои најчесто се прават при мерење притисок

Знаете ли дека полната бешика/чувството на полна бешика ги прави луѓето понервозни, и тоа до...

Две намирници кои веднаш го симнуваат високиот крвен притисок

Овие две намирници се најдобриот природен лек при проблемите со висок притисок. Цимет –...

Јогата го намалува ризикот од срцеви заболувања

Јогата е техника која соединува ментални и спиритуални елемнти и е од голема корист за...

Колкав треба да биде крвниот притисок според возраста – табела на вредности

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок. Проследен е...

Сакате ТОЈ да дотрча дома? Еве што треба, а што не треба да правите

Секоја година голем број вљубени двојки во Македонија одлучуваат да се венчаат. Како дел од...

НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: МОЖЕТЕ ДА ГО ДОЗНАЕТЕ ПОЛОТ НА БЕБЕТО ПРЕД ДА ЗАБРЕМЕНИТЕ

Научниците тврдат дека е возможно да се установи кои жени ќе родат синови, а кои ќерки уште...

Посолете лимон и ставете го покрај креветот: Резултатите се неверојатни

Се што треба да направите е да исечете еден лимон на четири дена, ставете го на чинија и малку...

Сите сметаме дека 120 со 80 е нормален притисок но цел живот мислиме погрешно

Општоприфатеното мислење дека нормалниот крвен притисок изнасува 120 со 80 и дека сите...

Дали сте виделе црвени банани? Нема да верувате какви здравствени придовки има!

Утврдено е дека црвените банани се нутритивно посупериорни во однос на своите жолти...

Денеска е Светски ден на физичка активност

Докажано е дека седечкиот начин на живот претставува фактор на ризик за многу хронични...