Таг:, , , , , ,

БОГ СЕ ЈАВИ: Денеска е Богојавление – Водици, денот кога водите стануваат лековити

БОГ СЕ ЈАВИ ИСУС СЕ ЈАВИ, ЉУБОВТА СЕ ЈАВИ, РАДОСТА СЕ ЈАВИ ОТЕЦОТ СЕ ЈАВИ, СИНОТ СЕ ЈАВИ,...

Денес е Водокрст, ден пред Богојавление: Строг пост на вода без лоши мисли

Денот на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан е денот кога Божјиот Син навршил...

Куферот во Божјите раце – Што е вистински важно во животот?

Бесценета приказна чија мудрост останува со вас засекогаш Човекот умрел.. Кога го сфатил...

Три празници во ист ден: Денеска е Свети Василиј Велики – Што треба да правите?

Денес се празнуваат три празници во еден ден. Именден слават: Васил, Василка, Васка, Весела,...

Денеска ја прославуваме Пречистата Божја Мајка, втор ден Божик: Изговорете ги овие зборови за здравје и спокој

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник –...

Православните христијани денес го прославуваат Божиќ: ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во...

Што и да се случува, сети се дека Бог е секогаш покрај тебе

Кога луѓето ќе те повредат, ќе скршат еден дел од тебе, ќе почнат да се однесуваат спрема тебе...

Верувај му на Бог.. И никогаш нема да ти биде страв

Кога ви е тешко и не знаете како понатаму, нека ве охрабрат овие зборови – Верувајте дека се...

Денеска го славиме Св. Наум Чудотворец: Со својата моќ лекува и за време на животот и по него

На денешен ден се празнува споменот на Св. Наум Охридски. Св Наум заедно со Св. Климент...

Денеска е Св. Игнат: Се верува дека каков ќе ви биде денот, таква ќе ви биде и годината!

Денеска е Свети Игнат. Игнат е детето што Исус го носел во својата прегратка. Во народот...

Верувајте во тишината – Бог знае што држите во себе дури и кога не гo кажувате тоа

Бог знае што се крие во вашето срце и пред да ја отворите својата уста и да го изговорите тоа...

Невидливата нишка помеѓу двајца луѓе на кои им е судено да бидат заедно

Легендата вели дека постои некоја нераскинлива врска на судбината која ги спојува двајца...

Денеска го славиме Св. Спиридон, заштитникот на занаетчиите

Денеска православните христијани го слават Св. Спиридон Чудотворец, светецот кој им помагал...

Денеска е католички Божиќ: Католиците го слават раѓањето Христово

Денеска католиците го слават Божиќ  или Рождество Христово, денот на Христовото раѓање...

Денес го празнуваме Св. Никола: Заштитник на патниците, децата и сиромашните

Пра­вос­лав­ни­те хрис­ти­ја­ни во Ма­ке­до­ни­ја го праз­ну­ва­ат Све­ти Ни­ко­ла...

Денес ја славиме Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин.

Денеска ја славиме Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин. Света Варвара се роди во...

Утре се сади Божикната пченица: Посадете ја за здравје и благосостојба во 2020 година!

За да добиете зелена и бујна пченица до Божик треба да се засади навреме. Треба да е зелено и...

Денес е Свети Климент Охридски – Чудотворец, патрон на МПЦ

Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец. За многу години! Свети Климент се роди во Рим, а...

Денеска ја славиме Св. великомаченица Екатерина. Нејзините чудотворни мошти се во Синајскиот манастир што го носи нејзиното име

Денеска ја славиме Св. великомаченица Екатерина. Именден празнуваат: Катерина, Ката, Катица....

#365среќа Митрополит тетовско-гостиварски г. Јосиф: „Среќата е средбата со некого,човекот е битие за заедница, не за самотија“

„За среќа е потребно малку“ – тоа е фраза која постојано ја слушаме. Но, дали навистина...