Таг:, , , , , ,

Денеска се празнува Успение на Св. Ана: Се верува дека таа е надеж за неплодните жени!

Денеска е 25. јули според Јулијанскиот календар и на овој ден се празнува Успение на Св. Ана,...

Денес се прославува Петровден – најголемиот празник по Велигден!

Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка...

Православните христијани денес и утре ја празнуваат Задушница! Запалете свеќа за починатите!

На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и...

Денес го славиме Спасовден: Ден за славење и симбол на победата над смртта!

Спасовден или „Денот на спасот“ е сеќавање на денот кога Исус Христос последен пат им се...

Муслиманите го прославуваат Рамазан Бајрам

Денес, муслиманите го слават верскиот празник Рамазан Бајрам, а за сите граѓани е неработен...

Ова е единствениот град во кој живеат само вегетаријанци!

Забранета е продажбата на јајца и месо, како и убивањето животни. Палитана е мал град во...

Денес се празнува летен Свети Никола

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник...

Денес се слави Свети Атанасиј Велики

На денешен ден се празнува преносот на неговите мошти и чудата произлезени од нив. Роден во...

Пристигна Папата Франциск во Скопје: „Соживотот во Македонија е пример за светот“

Папата Фрањо утринава пристигна во Скопје. На Скопскиот аеродром го пречекаа претседателот...

Денес е Ѓурѓовден – денот посветен на будењето на природата и животот

Православните верници денес го прославаат Ѓурѓовден, празникот кој е врзан со најголем број...

Христос Воскресе! Православните христијани го празнуваат најголемиот христијански празник Велигден

Христос воскресе – навистина воскресе! Православните христијани со овој поздрав го слават...

8 заблуди за Исус Христос кои секој треба да ги знае!

Иако можеби се чини дека оваа тема е до крај исцрпена, постојат многу заблуди за Исус...

Што значат последните зборови на Исус Христос пред распнувањето?

По повод Велики петок кој наскоро доаѓа, денот на Исусовото страдание се сеќаваме на седум...

Што претставува Велики Четврток и која е моќта на првото вапцано јајце?

Велики Четврток е ден од страдалната седмица. Според источното христијанство тој е шестиот...

Папата Франциск на 7. мај ќе го посети Скопје, а ова се 25 факти за него кои не сте ги знаеле!

Папата Франциск на 7. мај ќе ја посети Македонија, а Скопје веќе се подготвува за овој голем...

Денес се одбележува празникот Св. Атанасиј Велики: На последниот ден од јануари се празнува споменот на овој светец

На 31 јануари е големиот празник Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското...

Џенифер Анистон е една од ѕвездите која го прослави православниот Божиќ: Погледнете кои холивудски ѕвезди се православци!

Иако во целото христијанство најзастапен е католицизмот, верувале или не, многу холивудски...

Како да откриете кои девојки сакаат анален секс?

Во последното истражување за тоа кои девојки преферираат анален секс, има доста интересни...

Дејвид Бекам има преку 50 тетоважи, а ова е нивното значење!

Дејвид Бекам освен по своите успеси на професионално поле, познат е и по впечатливиот стил...

Верувале или не, Снуп Дог потполно го промени начинот на живот и пее друг вид на музика

Американскиот рапер, музички продуцент и текстописец, Снуп Дог, утеха и мир пронашол во...